Król Karol III żegna królową Elżbietę II. Ten kadr przejdzie do historii
Trwa ostatnie pożegnanie Elżbiety II. Media obiegły obrazki, na których widzimy, jak Karol III żegna królową. Żegna swoją matkę. Nowy monarcha podążał na czele orszaku pogrzebowego. To bardzo przejmujące kadry, które raz na zawsze zapiszą się w historii Wielkiej Brytanii, ale i świata.
Pogrzeb królowej Elżbiety II
Królowa Elżbieta zmarła 8 września po 70-ciu latach panowania. Od tego dnia trwały uroczystości żałobne, których zwieńczeniem jest ceremonia pogrzebowa. Ta rozpoczęła się dzisiaj, 19 września, o godzinie 12.00 czasu polskiego.
Wyświetl ten post na Instagramie
W ostatnim pożegnaniu biorą udział członkowie rodziny królewskiej i światowi przywódcy. Łącznie zaproszono około 500 prezydentów i zagranicznych dygnitarzy – kogo nie zaproszono na pogrzeb królowej Elżbiety II? W uroczystościach pogrzebowych bierze również udział prezydent Andrzej Duda razem ze swoją małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Wydarzenie jest transmitowane w różnych zakątkach świata, w związku z czym praktycznie każdy może śledzić i uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu królowej.

Screen BBC
Karol III żegna królową
O godzinie 11:44 czasu polskiego z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminserskiego wyruszył orszak z ciałem królowej Elżbiety II. Na czele orszaku, tuż za karetą z trumną monarchini, podążał król Karol III.

Screen BBC
Na zdjęciach z uroczystości pogrzebowej widzimy monarchę w pełnym umundurowaniu, który szedł dostojnym krokiem jak na króla przystało. Nowy władca był przy tym wyraźnie zadumany.

Screen BBC
Królowa małżonka Camilla nie szła w orszaku. Zamiast tego do Opactwa Westminsterskiego dotarła samochodem.

Screen BBC

Screen BBC
Tuż za Karolem III podążali pozostali, pogrążeni w żałobie członkowie rodziny królewskiej, w tym młodsze rodzeństwo króla: księżna Anna, książę Andrzej i książę Edward, którem towarzyszyły drugie połówki. Za nimi było widać księcia Wiliama i księcia Harry’ego, a także księżną Kate i księżną Meghan.

Screen BBC
Ceremonię pogrzebową prowadził dziekan Westminsteru David Hoyle.

Screen BBC