×

Oni nie zostali zaproszeni na pogrzeb Królowej! Znaleźli się na „czarnej liście”

Dziś, 19 września 2022 roku, ma miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkiej Brytanii, jakim jest pogrzeb królowej Elżbiety II. Przypomnijmy, monarchini zasiadała na brytyjskim tronie przez 70 lat. Jej śmierć jest uznawana za koniec pewnej epoki, a pogrzeb wydarzeniem na skalę światową. Wezmą w nim bowiem udział przywódcy z różnych zakątków globu. Wiadomo też, kogo nie zaproszono na pogrzeb królowej Elżbiety II.

Pogrzeb królowej Elżbiety II i długa lista zaproszonych gości

Pogrzeb królowej Elżbiety II będzie jednym z największych zgromadzeń członków rodziny królewskiej i polityków w historii Wielkiej Brytanii. Na pogrzebie monarchini pojawi się cała najbliższa rodzina królowej, ale również najważniejsi politycy i głowy państw z całego świata. Zaproszono około 500 prezydentów i zagranicznych dygnitarzy, w tym m.in. przywódców z: USA, Turcji, Francji, Włoch, Belgii, Norwegii, Dani, Szwecji, Holandii, Polski, Japonii czy Korei Południowej.

Polskę na pogrzebie reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda w towarzystwie małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Ponadto zaproszenie otrzymał również Lech Wałęsa. Niestety, z powodu problemów zdrowotnych musiał odmówić.

Było powiadomienie od pani ambasador Anny Clunes, jednak ze względu na stan zdrowia szef z wielką przykrością musiał zrezygnować z wyjazdu na uroczystości pogrzebowe Jej Wysokości Królowej Elżbiety II

– przekazał „Faktowi” Marek Kaczmar, dyrektor biura Lecha Wałęsy.

Lista gości jest bardzo długa, co wcale nie oznacza, że zostali zaproszeni wszyscy wielcy tego świata.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ulrich DESMARIS (@ulrichdms)

Kogo nie zaproszono na pogrzeb królowej Elżbiety II?

Stacja BBC podała, kto nie dostał zaproszenia na pogrzeb królowej Elżbiety II. Na „czarną listę” z powodu stosunków dyplomatycznych trafili przedstawiciele Syrii, Wenezueli czy Afganistanu. Ponadto rodzina królewska nie zaprosiła nikogo z Rosji, Białorusi czy Birmy. Powód, dla którego nie zaproszono przywódców z dwóch pierwszych krajów wydaje się być oczywisty – jest nim wojna w Ukrainie. Relacje Wielkiej Brytanii z Birmą popsuły się natomiast od momentu wojskowego zamachu stanu w 2021 roku. Kiedy mówimy o pogrzebie Elżbiety II, należy również dodać o Korei Północnej i Nikaragui. Przywódcy tych państw nie zostali zaproszeni. Zaproszono natomiast ich ambasadorów.

Szczegóły pogrzebu królowej Elżbiety II

Znane są już szczegóły pogrzebu królowej Elżbiety II. Wiadomo, że zaproszeni na uroczyste pożegnanie monarchini goście mogli przylecieć do Londynu jedynie lotami komercyjnymi. Lotnisko Heathrow nie było dostępne dla prywatnych lotów. Co więcej, wielcy tego świata w dniu uroczystości pogrzebowych nie mogą korzystać z państwowych samochodów. Na miejsce transportowani będą… autokarami.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczynają się 19 września o godz 11.30 czasu polskiego. Następnie trumna królowej zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie na godz. 12 zaplanowane jest nabożeństwo żałobne.

Źródła: www.o2.pl

Może Cię zainteresować