×

Wyciekły szczegóły pogrzebu Elżbiety II! Prezydentom postawiono szokujący warunek

Wyciekły szczegóły pogrzebu królowej Elżbiety II! Portal „Politico” wyjawił nawet, w jaki sposób głowy państw mają dotrzeć na uroczystości żałobne. Dla wielu to spore zaskoczenie!

Szczegóły pogrzebu królowej Elżbiety II

Portal „Politico” dotarł do dokumentów, z których wynika, że w związku z dużym zainteresowaniem uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej królowej Elżbiety II, która odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie 19 września, zaproszeni zostali tylko prezydenci i ich małżonkowie (partnerzy).

W przypadku, gdy głowa danego państwa nie będzie mogła pojawić się na pogrzebie, może wysłać swojego oficjalnego przedstawiciela, np. premiera.

Wieczorem przed nabożeństwem pogrzebowym odbędzie się przyjęcie. Podczas niego przywódcy państw będą mogli oddać hołd zmarłej monarchini. Organizatorem wystawnego spotkania ma być król Karol III.

Szczególne wymagania dla zagranicznych przywódców

Zgodnie z wytycznymi Brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (FCDO), zaproszeni na pogrzeb królowej goście mają przylecieć do Londynu lotami komercyjnymi. Zakazano bowiem korzystania z samolotów prezydenckich, gdyż lotnisko Heathrow nie będzie dostępne dla prywatnych lotów. Z kolei w dniu uroczystości pogrzebowych nie będą mogli oni korzystać z państwowych samochodów. Podobnie sprawa ma się w przypadku transferów helikopterem między lotniskami. Nie będzie to możliwe „ze względu na liczbę lotów operujących w tym czasie”.

Do Opactwa Westminsterskiego światowi liderzy i ich osoby towarzyszące zostaną zatem przetransportowani autokarami z miejsca w zachodnim Londynie, gdzie „ze względu na ścisłe zasady bezpieczeństwa i ograniczenia na drogach” będą musieli zostawić własne pojazdy.

Wyobrażacie sobie Joe Bidena w autobusie?

– ironizował jeden z ambasadorów w Londynie, którego cytuje portal „Politico”.

Po nabożeństwie pogrzebowym, trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są jej rodzice i mąż, książę Filip.

Z kolei żałobnicy przejdą pieszo do Dean’s Yard na przyjęcie wydane przez ministra spraw zagranicznych Jamesa Cleverly’ego. Po wszystkim głowy państw i ich partnerzy wrócą autokarem do zachodniego Londynu, aby odebrać swoje samochody.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września po ponad 70 latach panowania. Odeszła spokojnie w swojej letniej posiadłości w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat i była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Informacja o jej śmierci pojawiła się na oficjalnych profilach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych.

Źródła: www.o2.pl, www.pap.pl
Fotografie: twitter.com (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x