×

Nowy sposób rządu na pandemię. Chcą lepiej egzekwować obostrzenia!

Nowy sposób rządu na pandemię. Politycy rozważają, co zrobić, żeby „skuteczniej i bezpieczniej” egzekwować obostrzenia. Adam Niedzielski wspominał o tym już kilka dni temu. Teraz rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz ujawnia, jakie zmiany planuje wprowadzić resort zdrowia.

Liczba nowych przypadków zakażeń wciąż rośnie

Pandemia nabiera tempa, a kolejne raporty Ministerstwa Zdrowia informują o rosnącej liczbie zakażeń. Z najnowszego komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych wynika, że mamy 1 325 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa. Najwięcej zarejestrowano ich w województwach: lubelskim (294), mazowieckim (197), podlaskim (121) i zachodniopomorskim (97). Dla porównania, wczoraj 4 października odnotowano 648 przypadków zachorowań.

Sytuacja pogarsza się powoli, ale regularnie, co widać szczególnie na szpitalnych oddziałach. Miesiąc temu chorzy z COVID-19 zajmowali w szpitalach 498 łóżek, przed tygodniem zajęte były 1384 łóżka covidowe i 153 respiratory.  Obecnie pacjenci z COVID-19 zajmują 1963 łóżek i 195 respiratorów.

Nowy sposób rządu na pandemię
Twitter

Nowy sposób rządu na pandemię

Chociaż zakażonych przybywa, a eksperci ostrzegają przed „twindemią”, czyli nałożeniem się zachorowań na grypę i COVID-19, rządzący póki co nie planują wprowadzenia nowych obostrzeń. Szukają natomiast sposobu, by lepiej egzekwować dotychczasowe restrykcje.

Jeżeli chodzi o podejście lokalne, to tutaj, jeżeli będziemy widzieli jakieś takie sygnały, że sytuacja jest bardzo krytyczna, to wtedy na poziomie powiatowym możemy ewentualnie rozważać pewne działania egzekucyjne – mówię o tym, żeby była zwiększona liczba patroli, zwiększone egzekwowanie tych obowiązków, które w tej chwili obowiązują i na razie na tym się zatrzymujemy

– zastrzegł kilka dni temu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek rano tę wersję potwierdził Wojciech Andrusiewicz na antenie TVN24. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że rządzący rozważają „dokładniejsze i skuteczniejsze” egzekwowanie obostrzeń już w Polsce obowiązujących. Chodzi m.in. o egzekwowanie zasłaniania nosa i ust w komunikacji miejskiej.

Nowy sposób rządu na pandemię
Twitter

Przypomnijmy: pod koniec września rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia do 31 października. Zdecydowano się jedynie na niewielkie zmiany, w tym te, które dotyczą wydawania unijnego certyfikatu covidowego.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij