×

Nowy objaw Omikronu u dzieci. Łatwo go pomylić z inną rzadką chorobą

Omikron jest kolejnym wariantem koronawirusa, który sieje postrach wśród ludzi na całym świecie. Nowy wariant pojawia się i daje symptomy zarówno u dorosłych, jak i u najmłodszych. Eksperci nie mają wątpliwości, że będzie coraz więcej zakażeń u maluchów w związku z pojawieniem się i dominacją Omikronu, co budzi szczególny niepokój. Lekarze alarmują, że coraz więcej młodych pacjentów wymaga hospitalizacji. Tymczasem badacze wskazali nowy objaw Omikronu u dzieci, który łatwo można pomylić z inną chorobą.

Nowy objaw Omikronu u dzieci

Według specjalistów, Omikron, jak każdy inny szczep wirusa SARS-CoV-2, najbardziej niebezpieczny jest dla osób niezaszczepionych, wśród których znajdują się m.in. dzieci. Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu uważa, że w związku z nowym wariantem będzie zauważalny przyrost zakażeń właśnie u najmłodszych pacjentów – podaje pulsmedycyny.pl.

Tymczasem amerykańscy lekarze zauważyli specyficzny objaw zakażenia, który jest charakterystyczny dla maluchów: silny, męczący „szczekający” kaszel. Objaw, który łatwo pomylić z inną rzadką dziecięcą chorobą, krupem.

nowy objaw omikronu u dzieci
Flickr

Czym jest krup?

Krup, czyli ostre, podgłośniowe zapalenie krtani charakterystyczne dla wieku dziecięcego (najczęściej dzieci w wieku pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia). Choroba, którą można się zarazić drogą kropelkową poprzez wydzielinę z nosa lub gardła, jest spowodowana infekcją wirusa górnych dróg oddechowych.

Krup w większości przypadków mija samoistnie w ciągu dwóch dni. Choć czasem infekcja trwa dłużej, z reguły ma łagodny przebieg i mało kiedy kończy się powikłaniami. Obecnie krup występuje dość rzadko, dlatego wiele osób może słyszeć o chorobie po raz pierwszy. Niemniej jednak nadal można spotkać się z przypadkami zachorowania.

nowy objaw omikronu u dzieci
Pixabay

Charakterystyczne objawy dla krupu to przede wszystkim świst krtaniowy (wysoki dźwięk przy oddychaniu), gorączka, dreszcze, chrypka, opuchnięte i zwężone gardło, powiększone węzły chłonne, trudności z połykaniem śliny, nasilające się w nocy duszności czy właśnie „szczekający” kaszel. To przede wszystkim ten ostatni objaw może występować również u dzieci, które zakaziły się wariantem Omikron.

Naukowcy wskazują również charakterystyczne objawy Omikronu u zaszczepionych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.medonet.pl, portalparentingowy.pl
Fotografie: Flickr, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij