×

Wskazano nowe objawy Omikronu, które występują tylko u osób zaszczepionych

Wariant Omikron koronawirusa pojawił się stosunkowo niedawno. Wciąż stawia przed nami wiele pytań, a na które naukowcy każdego dnia starają się znaleźć odpowiedzi. Teraz badacze wskazali na nowe, nieznane do tej pory objawy Omikronu występujące głównie u osób zaszczepionych.

Objawy Omikronu u zaszczepionych

Epidemiolog prof. Tim Spector, którego wypowiedź została zacytowana przez „The Times of India”, uważa, że wariant Omikron jest równie zaraźliwy dla osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Różnica polega natomiast na tym, że Ci pierwsi częściej przechodzą zakażenie łagodniej. Różnica może dotyczyć przede wszystkim objawów.

Dzięki brytyjskiemu programowi ZOE COVID zauważono, że pacjenci, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki i ci, którzy otrzymali dodatkowo dawkę przypominającą, miewali dwa nietypowe i nienotowane wcześniej objawy zakażenia. Mowa o wymiotach i utracie apetytu.

Program ZOE COVID umożliwia chorym i zaszczepionym zgłaszanie symptomów i opisów przebiegu choroby, jaką jest zakażenie COVID-19. Zgromadzone przez program dane są bardzo istotne dla poszukiwania dalszych rozwiązań, które mogłyby pomóc ograniczyć negatywne skutki pandemii COVID-19.

Symptomy wariantu Omikron

Omikron to wariant koronawirusa po raz pierwszy wykryty w listopadzie 2021 r. w Afryce. Na uwagę zasługuje wysoka liczba mutacji na powierzchni patogenu i wysoki potencjał zakaźny. Wiele mówi się również o tym, że jest łagodniejszy w przebiegu niż wariant Delta, dlatego łatwo pomylić go z przeziębieniem.

To może być dobra wiadomość, ale naprawdę potrzebujemy więcej badań, aby to udowodnić – powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia do spraw zapobiegania zakażeniom Abdi Mahamud

Dziś wiadomo, że zakażenie Omikronem może skutkować szeregiem różnych objawów. Oprócz dwóch wspomnianych zaliczamy do nich: katar, ból gardła, ból głowy, umiarkowane bądź silne uczucie zmęczenia czy kichanie.

Od czasu wykrycia Omikronu w listopadzie 2021 roku dane WHO pokazują, że wariant szybko się rozprzestrzenił i występuje już w co najmniej 128 krajach.

Koronawirus na świecie. Ponad 295 mln potwierdzonych przypadków

Zdecydowanie większy niepokój zdaje się budzić wariant Delmikron. Jak sama nazwa wskazuje, termin ten odnosi się do zakażenia dwoma wariantami jednocześnie – Omikronem i Deltą. Są już pierwsze przypadki zakażenia Delmikronem.

Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować