×

Nowy narkotyk w Polsce. GIS ostrzega przed śmiertelnie niebezpieczną substancją

Nowy narkotyk w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące nowej substancji, która jest 60 razy mocniejsza od morfiny. Jej spożycie może doprowadzić nawet do śmierci.

Nowy narkotyk w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nowym narkotykiem, który trafił do Polski. Etazen jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne i dużą siłę działania.

Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

– zaznacza GIS.

Niebezpieczny narkotyk z grupy opioidów oferowano w Łodzi jako dopalacz w formie szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). GIS ostrzega, że substancja sprzedawana jest najczęściej jako:

  • tabletki,
  • proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki,
  • liquidy do palenia,
  • areozole do nosa.

Jak działa nowy narkotyk?

Osoba po zażyciu etazenu ma:

  • zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
  • wąskie („szpilkowate”) źrenice, bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
  • groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Niebezpieczny narkotyk często zmienia skład i stężenie. Osoby sięgające po etazen przeważnie nie są tego świadomie. To znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia udzielenie pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie.

GIS instruuje, że osobie, która zażyła etazen w ramach pomocy przedlekarskiej należy udrożnić drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej, a następnie wezwać pogotowie (tel. 112). Ratownicy medyczni powinni zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznego podać specyficzną odtrutkę (nalokson). Na koniec niezwłocznie przewieźć taką osobę do najbliższego szpitala.

Ostatnio Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące substancji psychoaktywnej wykrytej w suplemencie diety. GIS odradza konsumentom ich spożywanie i prowadzi działania w tej sprawie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: gis.gov.pl, wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: GIS, Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować