×

Nietypowy objaw wariantu Omikron. Może się objawiać podczas posiłku

Nowych przypadków wariantu Omikron przybywa, również w Polsce. Znamy kolejny nietypowy objaw wariantu Omikron, na który skarży się wielu pacjentów. Odczuwa się go przede wszystkim przy świątecznym stole.

Omikron w Polsce

pierwszym przypadku wystąpienia wariantu Omikron Ministerstwo Zdrowa poinformowało 16 grudnia. Wykryto go u uczestniczki szczytu cyfrowego ONZ, który odbywał się w dniach 5-10 grudnia w Katowicach. W ostatnim dniu szczytu wszyscy uczestnicy przechodzili testy, a w trzech przypadkach wynik okazał się pozytywny. U Lesothanki okazało się, że to Omikron.

Wkrótce kolejnych zakażeń nowym wariantem zaczęło przybywać. Zakażenie wariantem omikron wykryto u trzyletniej dziewczynki, mieszkanki Warszawy. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, trzylatka skarżyła się na nudności i wymiotowała. Kolejny przypadek dotyczył siedmiolatki z Gdańska, u której wystąpiła ostra infekcja górnych dróg oddechowych. Tuż po tym resort zdrowia poinformował o trzech następnych przypadkach zakażenia. Według ostatnich informacji, odnotowano 15 infekcji nową mutacją koronawirusa. To mieszkańcy Warszawy i Gdańska.

Mamy osiem kolejnych przypadków wariantu Omikron w Polsce

– przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nietypowy objaw wariantu Omikron

Niedawno informowaliśmy o nietypowym objawie wariantu Omikron, który występuje u pacjentów nocą. Chodzi o wzmożoną potliwość, na co zwrócił uwagę Unben Pillay, lekarz rodzinny, prowadzący indywidualną praktykę w Johannesburgu. Tym razem o nietypowych objawach informuje „Mirror”. Jeden z nich może dawać o sobie znać, gdy zasiądziemy do posiłku. U osób zakażonych nowym wariantem koronawirusa, występuje brak apetytu. Skarży się na to wielu dotkniętych chorobą pacjentów. Oprócz tego pacjenci uskarżają się na objawy typowe dla pozostałych mutacji jak m.in. mgłę mózgową, ból głowy gardła, zmęczenie i kichanie.

Tim Spector, profesor z londyńskiego King’s College, zwraca uwagę na konieczność aktualizacji wytycznych odnośnie objawów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

To, co nadal mnie szokuje, to dezinformacja w najnowszych wytycznych dotyczących (…) objawów COVID-19. Dane (…) wyraźnie pokazują, że najważniejszymi objawami nie są już ciągły kaszel, wysoka temperatura, utrata smaku czy węchu

– mówi profesor cytowany przez „New York Post”.

W Polsce to nie wariant Omikron stanowi obecnie największe zmartwienie. Codziennie umiera kilkuset pacjentów, chorych na COVID-19. Padają kolejne niechlubne rekordy, a raporty z resortu zdrowia są zatrważające. W środę resort zdrowia poinformował o 775 nowych zgonach.

Spośród wszystkich zaraportowanych dziś zgonów z powodu COVID19 aż 73 proc. dotyczy osób niezaszczepionych. Wśród osób w pełni zaszczepionych, które nie poradziły sobie z chorobą 70 proc. to dotknięci wielochorobowością. Blisko 83 proc. zmarłych to osoby powyżej 65. roku życia. Średnia wieku zmarłych to ponad 75 lat

– podało MZ.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), www.pexels.com

Może Cię zainteresować