×

Omikron dotarł do Polski. Nowa odmiana sieje spustoszenie w kolejnych regionach

Omikron dotarł do Polski. Ministerstwo Zdrowia opublikowało w mediach społecznościowych niepokojący wpis. Najnowszy wariant COVID-19 w błyskawicznym tempie atakuje kolejne województwa. Winni temu są głównie przybywający zza granicy.

Czeka nas zaostrzenie restrykcji?

Mutacja Omikron już od tygodni sieje postrach w wielu zakątkach świata. Poszczególne kraje przyjmują różne strategie w celu walki z zagrożeniem. Niektórzy posuwają się do radykalnych rozwiązań, obejmujących nawet noszenie maseczek ochronnych w domu. Nie podlega wątpliwości, że w miarę rozprzestrzeniania się Omikrona po kraju, polscy rządzący także zaczną brać pod uwagę nowe sposoby zwalczania pandemii.

Choć dotarcie nowej odmiany COVID-19 do Polski wydawało się nieuniknione, to jednak informacje o szybkim rozprzestrzenianiu się nowego wariantu po kolejnych województwach wywołują ciarki. Nikt nie wie do końca, czego możemy się spodziewać po tej odmianie chińskiego wirusa. Pewne jest, że dotychczas istniejące szczepionki nie chronią przed zakażeniem Omikronem. Świadczy o tym fakt, że wirus rozprzestrzenił się między kontynentami pomimo faktu, że podróżować mogą wyłącznie zaszczepieni lub przetestowani pasażerowie.

Już jakiś czas temu Resort Zdrowia informował m.in. o przypadkach zakażenia Omikronem u dzieci. Teraz okazuje się, że zachorowań na COVID-19, związanych z najnowszą mutacją jest znacznie więcej. Najgorzej sytuacja przedstawia się w województwie mazowieckim, gdzie do tej pory potwierdzono już kilka przypadków zakażenia Omikronem. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech kolejnych przypadkach zakażenia. Chorzy na COVID-19 okazali się: mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego, mężczyzna z Warszawy oraz pochodząca zza granicy kobieta, mieszkająca w Warszawie.

Omikron dotarł do Polski

Wszystkie osoby z województwa mazowieckiego, u których potwierdzono obecność wariantu Omikron, zostały skierowane na izolację. Z kolei wszyscy, którzy mogli mieć z nimi kontakt przechodzą testy. Sytuacja do złudzenia przypomina moment pojawienia się w Polsce Mieczysława Opałki, czyli tzw. pacjenta zero. Niestety czas pokazał, że pomimo podjęcia zdecydowanych działań, nie dało się uniknąć kolejnych zachorowań. Czy podobnie będzie tym razem? To bardzo prawdopodobne.

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska poinformował, że nowe przypadki Omikrona w Polsce nie mają związku z poprzednimi epicentrami zakażeń.

Te nowe przypadki wariantu Omikron nie są związane z poprzednimi, wykrytymi w tym tygodniu. To są nowe ogniska opracowywane przez służby sanitarne.

Zdaniem polityka, Omikron to wyjątkowo zakaźna mutacja.

Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w poprzednich wariantach

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij