×

Nielegalni migranci wtargnęli do Polski. Mężczyzn nie powstrzymał drut kolczasty

Nielegalni migranci wtargnęli do Polski. Na granicy z Białorusią rozegrały się wydarzenia rodem z filmu akcji. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać jak tłumy uciekinierów z Dalekiego Wschodu przekraczają przejście graniczne w Kuźnicy.

Kolejny dzień konfliktu

Gdy wydawało się już, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej zaczyna się stabilizować, a imigranci z Iraku powrócą do ojczyzny, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wtargnięciu do strefy granicznej grupy uchodźców. W Internecie ukazało się nagranie, na którym widać, jak grupa migrantów, nic nie robiąc sobie z obecności uzbrojonych żołnierzy i strażników granicznych, przebiega zaledwie kilka metrów od nich.

Zdarzenie miało miejsce na przejściu Kuźnica-Bruzgi. Granica na tym obszarze została zamknięta w ubiegły wtorek. Mimo to imigranci nie zaprzestają prób przedostania się na teren Unii Europejskiej. Dziś resort obrony opublikował film pokazujący działania białoruskich służb oraz nielegalnych migrantów w okolicach Kuźnicy. MON poinformował na Twitterze:

Migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy po stronie Białorusi. Zostali zatrzymani przez Wojsko Polskie, Straż Graniczną i Policję. Grupa rozpoczęła marsz wzdłuż ogrodzenia.

Na nagraniu można zobaczyć zamknięte przejście graniczne. Pomimo zasieków oraz zabezpieczeń w postaci drutu kolczastego, ogromna grupa śniadych mężczyzn kontynuuje marsz w stronę ogrodzenia.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, major Katarzyna Zdanowicz potwierdziła, że grupa kilkudziesięciu osób próbowała przedostać się przez białoruskie przejście graniczne.

Te osoby chciały dołączyć do już teraz ponad tysięcznej grupy koczującej po stronie białoruskiej.

Ostatecznie plan imigrantów się powiódł.

Nielegalni migranci wtargnęli do Polski

W dalszej części materiału widać, że choć grupa młodych mężczyzn wydostała się poza terytorium Białorusi, to nie zdołała przedrzeć się na polską stronę. Białoruskie media propagandowe podają, że imigranci z Dalekiego Wschodu są już na terytorium Polski, ale na razie nic nie wskazuje na to, aby te informacje były rzetelne.

Zdaniem białoruskich władz doszło do złamania polskiego ogrodzenia. Z ich narracji wynika, że do obozowisk m.in. w okolicach Kuźnicy wciąż przybywają nowi ludzie.

W środę szef MON, Mariusz Błaszczak przekazał, że w chwili obecnej na granicy przebywa 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

Ta liczba żołnierzy została zwiększona. Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie.

Zapewnił przy tym, że polskie służby są odpowiednio przygotowane na odparcie ataku.

Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij