×

Niebezpieczny płyn dezynfekujący wycofany przez PIS. Stanowi zagrożenie!

Niebezpieczny płyn dezynfekujący wycofany przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. PIS podjął taką decyzję, ponieważ jeden z płynów służących do odkażania rąk i powierzchni może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Niebezpieczny płyn dezynfekujący

Ze względu na trwającą od wielu miesięcy epidemię koronawirusa, w kraju znacząco wzrosła produkcja oraz sprzedaż środków dezynfekcyjnych. Przez pewien czas w wielu sklepach w Polsce odnotowywane były duże niedobory tego typu produktów, a ludzie uczyli się, jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji.

Na szczęście braki szybko zostały uzupełnione i dziś w niemal każdym miejscu w kraju środków do odkażania jest pod dostatkiem. Niestety, obecną sytuację zaczęło wykorzystywać wielu przedsiębiorców, którzy w produkcji środków dezynfekujących upatrywali możliwości na szybki i łatwy zarobek. W efekcie powstało sporo nowych firm produkujących takie środki bez odpowiedniej wiedzy i zachowania obowiązujących norm.

Z taką sytuacją miał do czynienia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim stwierdzając, że jeden z podmiotów nie posiada zezwolenia na handel równoległy ani pozwolenia na obrót produktem biobójczym.

niebezpieczny płyn dezyfekujący 2
Twitter

O który płyn chodzi?

Na stronie PIS możemy przeczytać, że w rezultacie zdecydowano o wycofaniu z obrotu płynu dezynfekującego produkowanego przez:

Zakład Chemii Gospodarczej s.c. Marian Jarzębowski, Stanisław Bara; 97-306 Grabica, Rusociny 25A; decyzję nakazująca wycofanie z obrotu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej produktu biobójczego o nazwie „PŁYN DEZYNFEKUJĄCY – płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni w zakładach”

Stosowanie tego produktu biobójczego może generować realne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego GIS apeluje do wszystkich osób, które zakupiły wspomniany produkt o zaniechanie stosowania go.

Wybierając płyn do dezynfekcji warto zwracać uwagę nie tylko na skład, ale również na to, kto odpowiedzialny jest za jego produkcję. Najlepiej jest kupować produkty znanych marek, które od lat funkcjonują na rynku. Należy pamiętać, że skuteczna dezynfekcja jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu środków o określonym składzie i parametrach. 60%-owa zawartość alkoholu w płynie do rąk to minimum, które gwarantuje, że produkt będzie zwalczał wszelkie patogeny.

niebezpieczny płyn dezynfekujący 3
Twitter
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij