×

Ostrzeżenie GIS! Badania wykazały, że w Biedronce jest zakażone mięso

To kolejne ostrzeżenie GIS w ostatnich dniach i po raz kolejny dotyczy ono popularnych produktów spożywczych. Sprawdź, czy nie masz ich w kuchni. Spożycie może być groźne dla zdrowia, a nawet życia!

Ostrzeżenie GIS – mięso z Biedronki

Ze sklepów sieci Biedronka znikają partie mięsa na kotlety z indyka oraz tatara wołowego. Powód? Sanepid wykrył w nich groźne bakterie Salmonella oraz Escherichia coli!

Chodzi o dwa produkty wyprodukowane dla Jeronimo Martins S.A. Pierwszy z nich to Mięso na kotlety z indyka. 'Kraina Mięs’ Surowy wyrób mięsny chłodzony, 500 g. Numer partii wadliwego produktu to 2261003155. Data przydatności mięsa – 17 października. Producentem jest Animex Kutno Sp. z o.o.

W dwóch z pięciu próbek mięsa z indyka na kotlety Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterie salmonelli wywołujące salmonellozę.

Drugi z wadliwych produktów to „Tatar wołowy. Kraina Mięs”, 250 g, którego producentem jest Sokołów S.A. Numer partii: 02752 02751K. Przydatność do spożycia: 15.10.2020.

W jednej z pięciu próbek tatara wykryto bakterie Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga, która może spowodować krwotoczne zapalenie okrężnicy lub bezkrwawą biegunkę. GIS przestrzega również, że w rzadkich przypadkach wystąpić może zespół hemolityczno-mocznicowy lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa.

Jeśli do twojej kuchni trafiło któreś z tych mięs, lepiej się go pozbyć! Warto pamiętać, że obróbka termiczna jedynie minimalizuje zagrożenie, ale go nie likwiduje.

Pestycydy w mrożonkach

Kolejne ostrzeżenie GIS dotyczy mrożonych różyczek brokułu firmy Hortex. W produkcie wykryto pozostałości pestycydu – chlorpiryfosu.

Chodzi o produkt: Hortex Brokuły różyczki, 450 g, produkt głęboko mrożony, o numerze partii LS1C2170620 8 B 1806201448, z minimalną data trwałości: czerwiec 2022. Producentem mrożonki jest Polski Ogród Sp. z o.o.

Według informacji przekazanych przez GIS, kontrola wykazała przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – chlorpiryfosu. Producent zobowiązał się do wycofania mrożonek z obrotu. Jednak jeśli ta partia produktu trafiła już do Twojej zamrażarki, lepiej go nie spożywać. W tym przypadku brokuły mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Mieszanka studencka z Żabki

Kilka dni temu pisaliśmy również o ostrzeżeniu dotyczącym popularnego produktu z Żabki. Chodzi o „Mieszankę studencką HAPS 30 g”. Numery partii, których dotyczy ostrzeżenie, to: 20000891 (termin przydatności do spożycia – do 18.10.2020) i 20001326 (termin przydatności do spożycia – do 06.12.2020).

W mieszance znajdziemy rodzynki, w których wykryto niebezpieczny poziom iprodionu- jednego z pestycydów nielegalnych w UE od dwóch lat. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008, iprodion sklasyfikowano jako substancję rakotwórczą kategorii 2.

Wadliwy produkt najlepiej wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym się go kupiło, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Fotografie: GIS

Może Cię zainteresować