×

Nie do wiary, ile wynosi najniższa emerytura w Polsce

Temat pieniędzy zawsze wzbudza wiele kontrowersji. W tym przypadku im mniejsze pieniądze, tym większe kontrowersje. Najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. Dla porównania, najwyższa emerytura w Polsce to… ponad 30 tys. złotych!

Najniższa emerytura w Polsce

Plaże, góry, kurorty – spotkasz w nich wielu niemieckich i austriackich emerytów. Ale raczej ciężko będzie ci napotkać polskiego seniora. Bywa, że nawet ci, którzy przepracowali uczciwie całe dorosłe życie, na emeryturze otrzymują świadczenie, które wystarcza jedynie na zaspokojenie bieżących potrzeb, opłacenie rachunków, kupienie żywności czy leków. Wysokość emerytur w Polsce z pewnością nie jest imponująca, ale są przypadki, w które aż trudno uwierzyć.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, emerytura przysługuje każdemu, kto odprowadził do ZUS przynajmniej jedną składkę emerytalną. Dochodzi więc do kuriozalnych sytuacji, gdy emeryt otrzymuje świadczenie np. za jeden przepracowany dzień. Z drugiej strony są i tacy seniorzy, którzy co miesiąc pobierają wielokrotność minimalnej pensji. Rozpiętość w wysokości emerytur w Polsce jest ogromna. Skąd biorą się te nierówności?

Nie zależy to oczywiście od nastroju urzędniczek w ZUS-ie. Pani, która otrzymuje najniższą emeryturę w Polsce – dokładnie 2 grosze miesięcznie – opłaciła (lub zrobił to jej pracodawca) w całym swoim życiu składkę za dokładnie jeden dzień pracy. To ekstremalny przykład, jednak warto przypomnieć, że tysiące seniorów żyje w Polsce za mniej niż 1100 złotych na rękę.

Ponad 30 tys. dla seniora

Skoro mowa o rekordach, zdecydowanie przyjemniej czyta się o rekordowo wysokich świadczeniach emerytalnych. Najlepiej opłacany emeryt w Polsce przepracował… 62 lata – jak informuje serwis RadioZet.pl.

Najbogatszy emeryt ma dziś 86 lat. W ZUS-ie zgromadził aż 2,4 mln złotych! Każdego miesiąca senior otrzymuje świadczenie w wysokości 34 tys. złotych.

Choć brzmi to imponująco, niestety w ostatnich latach zagrożenie ubóstwem wśród polskich seniorów wzrosło. Według danych ZUS, jest ich obecnie ok. 8 mln. Średnia emerytura w skali całego kroju to ok. 2 tys. złotych netto. Kobiety otrzymują niższe świadczenia niż mężczyźni…

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować