×

Ile dostaną seniorzy od marca 2023 roku? Rekordowa waloryzacja emerytur

Ile dostaną seniorzy od marca 2023 roku? Wygląda na to, że przed nami rekordowa waloryzacja emerytur i rent. Ile wyniesie i o jakich kwotach mowa? Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił „Faktowi” swoje wyliczenia.

Ile dostaną seniorzy od marca 2023 roku?

2023 rok prawdopodobnie będzie rokiem rekordowej inflacji. Ale będzie to także czas podwyżek pensji minimalnej oraz rekordowej waloryzacji emerytur. Tej seniorzy mogą się spodziewać już z początkiem marca. O jakich kwotach mowa?

Część seniorów dostanie podwyżki kwotowe w wysokości 250 zł brutto, część – procentowe. Z założeń rządu wynika, że procentowa waloryzacja wyniesie aż 13,8 proc. Co istotne, w ubiegłych latach podwyżki nie były aż tak wysokie. O konkretnych kwotach możemy mówić dzięki wyliczeniom ZUS, udostępnionym „Faktowi”.

Seniorzy, którzy pobierają emeryturę minimalną, czyli 1338,44 zł oraz nieprzekraczającą 1810 zł brutto, mogą się spodziewać waloryzacji kwotowej w wysokości 250 zł brutto.

Z wyliczeń ZUS, jakie otrzymaliśmy, wynika, że kwotowa podwyżka na rękę wyniesie 227,50 zł. I już wiadomo, że to się nie zmieni

– informuje „Fakt”.

Osoby, które pobierają świadczenia niższe od emerytury minimalnej, mogą liczyć na waloryzację procentową. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dana osoba pobiera jedynie 600 zł brutto emerytury, przy podwyżce rzędu 13,8 proc., kwota wzrośnie o 75,35 zł  (na rękę). A co z tymi, którzy pobierają większe świadczenia?

Kto dostanie najwięcej?

Seniorzy, których emerytura przekracza 1810 zł brutto, także mają otrzymać podwyżki procentowe.

Osoby mające przeciętną emeryturę, czyli ok. 2600 zł brutto, mogą liczyć na 283,51 zł miesięcznie więcej od marca. Przy 3000 zł brutto emerytury, podwyżka na rękę może wynieść 326,74 zł

– wylicza „Fakt”, bazując na danych z ZUS.

Warto jednak podkreślić, że to na razie prognozy. O ostatecznych kwotach tak naprawdę będziemy mogli mówić za miesiąc. Wtedy Główny Urząd Statystyczny poda m.in. dane dotyczące inflacji i realnego wzrostu płac. Tymczasem portal Fakt już pokusił się o wyliczenia. Oto one:

Tej wiosny seniorzy mogą też liczyć na dodatkowe pieniądze w postaci tzw. trzynastej emerytury. Zostaną one wypłacone w kwietniu 2023 roku.”Trzynastka” to dodatkowe świadczenie, wypłacane od 2019 roku. Pieniądze trafiają do seniorów razem z przewidzianą na ten miesiąc emeryturą.

Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), pxhere.com

Może Cię zainteresować