×

Urzędnicy przez przypadek ujawnili, jak wzrosną emerytury. Rekordowe podwyżki!

Wiemy już, jak będzie przebiegała waloryzacja emerytur rolniczych, która została zawarta w projekcie. Resort rolnictwa ujawnił, jak w najbliższych latach mają być podnoszone świadczenia seniorów. Nie ma wątpliwości, że jeśli ustalenia wejdą w życie, szykuje się rekordowa waloryzacja świadczeń!

Rekordowa waloryzacja emerytur

Inflacja szaleje, a ceny diametralnie idą w górę, przez co wiele osób z coraz większym trudem wiążę koniec z końcem. Do tego grona zalicza się przede wszystkim spora grupa seniorów, którzy żyją za niewielką emeryturę od pierwszego do pierwszego. Teraz rząd postanowił wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Pomocą tą ma być waloryzacja rent i emerytur rolnicych.

Resort rolnictwa przez przypadek ujawnił prognozy, jak mogą rosnąć świadczenia rolnicze w kolejnych latach. Ogłosił, że chce wprowadzić dla emerytów i rencistów tzw. podwyżki kwotowo-procentowe. Te mają wynieść co najmniej 227,50 zł miesięcznie na rękę. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich. Taką podwyżkę rząd będzie gwarantował tym, których emerytury i renty są wyższe niż 1338,44 zł brutto, ale niższe niż 1850 zł brutto. Wyższe świadczenia będą natomiast rosnąć o 13,8 proc.

Prognozy na kolejne lata

W projekcie ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur rolniczych znalazły się także prognozy mówiące o tym, jak mogą rosnąć świadczenia w kolejnych latach. Wynika z nich, że przynajmniej do 2025 roku seniorzy mogą się spodziewać rekordowych waloryzacji świadczeń. Jeśli zapiski znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, w 2024 roku waloryzacja rent i emerytur wyniesie 10,19 proc., w 2025 roku 5,77 proc., a w 2026 roku 4 proc.

Wszystko w rękach nowego rządu

Choć powyższe liczby mogą wyglądać dla emerytów i rencistów bardzo obiecująco, tak naprawdę to nowy rząd zdecyduje, czy tak sporządzony projekt ustawy będzie kontynuowany. Na dzień dzisiejszy marcowa waloryzacja rent i emerytów, do której przymierza się rząd, będzie ostatnią przez przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Jak wówczas zmieni się wysokość świadczenia? Otóż minimalna emerytura, która obecnie wynosi 1338,44 zł, od 1 marca 2023 roku ma wynieść 1558,44 zł, a od 1 marca 2024 roku już 1717,24 zł.

Co więcej, PiS zapewnia również, że będzie chciał wprowadzić na stałe czternastki dla seniorów. Cóż, partia Jarosława Kaczyńskiego najwyraźniej jest gotowa zrobić wszystko, aby tylko wygrać nadchodzące wybory. Pytanie tylko, skąd weźmie na to wszystko pieniądze.

Źródła: www.fakt.pl

Może Cię zainteresować