×

Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty trzynastej emerytury 2020. Ile wyniesie świadczenie?

Jest już projekt dotyczący trzynastych emerytur. Wiadomo, kiedy do emerytów trafi trzynasta emerytura 2020, a także ile będzie wynosić.

Wypłaty zaczną się prawdopodobnie wcześniej, niż było to w poprzednim roku. Sejm przegłosował również ustawę o sposobach jej finansowania.

Obietnice dotrzymane?

Trzynasta emerytura wzbudzała najwięcej kontrowersji, zaraz po sztandarowym programie świadczeń Rodzina 500 plus. Dlatego projekt trzynastej emerytury 2020 był jednym z najbardziej wyczekiwanych.

Wygląda na to, że Zjednoczona Prawica zrealizuje pomysł pomocy rencistom i emerytom również w przyszłym roku. Jak się to będzie odbywać?

Trzynasta emerytura 2020 – ile pieniędzy dostanie emeryt?

1 marca 2020 ma wejść w życie waloryzacja emerytur, która oznacza, że wszystkie renty i emerytury zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji. W 2020 roku ten wskaźnik ma być wyższy niż w 2019. Wynika to głównie z podwyższonej inflacji (wzrostu poziomu cen).

Przypomnijmy – w marcu tego roku, emerytury i renty wzrosły o 2,86%. O tym, ile dokładnie wyniesie wskaźnik waloryzacji w następnym roku, dowiemy się w lutym 2020.

Natomiast wiadomo na pewno, że emeryci i renciści w 2020 roku dostaną tyle, ile wynosić będzie kwota minimalnej emerytury, obowiązująca od 1 marca 2020 roku.

Prawdopodobnie będzie to około 1 200 złotych brutto, czyli około 930 złotych na rękę.

Szacowane wydatki na trzynastą emeryturę w 2020 roku wyniosą 11,7 mld zł, z tego 0,5 mld zł złotych pokryje budżet państwa, a resztę Fundusz Solidarnościowy.

Kiedy emeryci i renciści dostaną trzynastą emeryturę 2020?

Według projektu ustawy, pieniądze mają być wypłacane jeszcze przed wyborami prezydenckimi. To oznacza, że pierwszych przelewów można spodziewać się już na przełomie marca i kwietnia!

Trzynastą emeryturę dostaną wszystkie osoby, otrzymujące comiesięczne świadczenia emerytalne lub rentowe. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby otrzymać pieniądze.

Co z czternastą emeryturą?

Pamiętajmy, że na trzynastej emeryturze obietnice się nie kończyły. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało również wypłatę tzw. czternastki.

Projekt czternastej emerytury będzie regulowany oddzielną ustawą, która – według minister rodziny, pracy i polityki społecznej – jest już przygotowywana.

„Czternastka” będzie miała charakter wyrównawczy – najniższe możliwe wsparcie wyniesie 1 zł, a najwyższe tyle, ile będzie wynosić emerytura minimalna.

Trzynasta emerytura 2020 – ile osób ją otrzyma?

Według danych, przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dodatkowe świadczenie pojawi się prawdopodobnie u… 9,8 mln osób!

Taka informacja pojawiła się na Twitterze:

W przypadku czternastej emerytury, wyższą kwotę (równowartość minimalnej emerytury), prawdopodobnie otrzymają wszyscy, których emerytura nie przekracza 2 700 złotych.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter.com, Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować