×

Najazd nielegalnych emigrantów na Polskę. W grupie przeważają młodzi mężczyźni

Najazd nielegalnych emigrantów na Polskę przybiera na sile. W kierunku naszej granicy zmierzają chordy młodych mężczyzn, dla których obowiązujące prawo nie ma najmniejszego znaczenia. Wszystko wskazuje na to, że ludzie zamierzają szturmować przejście graniczne. Czy wojsko użyje siły, by ich powstrzymać?

Rośnie skala zjawiska

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej stopniowo przybiera na sile. Mijają kolejne tygodnie a w pobliżu wschodnich krańców naszego kraju wciąż przybywa nielegalnych emigrantów ze Wschodu. Obywatele krajów islamskich tłumnie zjeżdżają w pobliże granicy, licząc na przedostanie się na teren Unii Europejskiej. Pomimo rosnącego niebezpieczeństwa Straż Graniczna i wojsko w dalszym ciągu zwlekają z podjęciem zdecydowanych działań.

Dziś rano niezależne media białoruskie opublikowały nagrania z portali społecznościowych, na których można zobaczyć ogromne tłumy migrantów kierujących się w stronę przejścia granicznego z Polską Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Przybywający mają ze sobą plecaki i śpiwory. Widać, że przemierzający szosę doskonale wiedzą dokąd pragną dotrzeć.

Inne nagrania, krążące w sieci pokazują migrantów stojących w pobliżu parkingu przed przejściem granicznym w Bruzgach po stronie białoruskiej. Towarzyszy im tłum uzbrojonych ludzi z psami. Tadeusz Giczan, niezależny białoruski dziennikarz uważa, że w Mińsku w zasadzie nie ma już migrantów, ponieważ wszyscy trafili na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi.

„Największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski”

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn wyraził niepokój z powodu toczących się wydarzeń. W mediach społecznościowych stwierdził, że emigranci dążą do rozpoczęcia szturmu na polską granicę. 

Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów.

Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski.

W grupie, którą Białorusini uformowali, przeważają młodzi mężczyźni. Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski.

Najazd nielegalnych emigrantów na Polskę

Zastępca koordynatora służb specjalnych, Maciej Wąsik twierdzi, że „polskie służby są przygotowane na wszelkie okoliczności”, jednak gigantyczna liczba emigrantów napawa przerażeniem. Wraz z dotarciem do kraju tak wielkiej grupy niemożliwych do pełnej identyfikacji ludzi, musimy bowiem liczyć się ze spadkiem bezpieczeństwa publicznego. 

Tylko od początku roku Straż Graniczna zarejestrowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Z tego niemal 17,3 tys. miało miejsce w październiku, a prawie 7,7 tys. we wrześniu. Ponad 3,5 tys. razy podejmowano próby nielegalnego przekroczenia granicy w sierpniu.

Oczekiwanie na płot

Po tym, jak w październiku wyszło na jaw, że szturmujący granicę ludzie posiadają powiązania z ISIS, konieczne okazało się podjęcie bardziej radykalnych działań.

Jak obiecał szef MSWiA, Mariusz Kamiński już w połowie przyszłego roku granica Polski z Białorusią zostanie oddzielona stalowym płotem zabezpieczonym drutem kolczastym oraz wyposażonym w urządzenia elektroniczne. Zapora powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. W rejonie Lubelszczyzny nie istnieje potrzeba budowy ogrodzenia, gdyż naturalną zaporę stanowi rzeka Bug.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować