×

Rekordowo wysokie ciśnienie! Będziesz czuć się dzisiaj fatalnie, nie tylko z powodu Blue Monday

W ciągu weekendu obserwowaliśmy gwałtowny wzrost ciśnienia. Dziś, ciśnienie osiągnęło niemal rekordowe wartości. W niektórych miejscach wynosi nawet 1050 hPa! Sytuacji nie sprzyja fakt, że dziś wypada najbardziej depresyjny dzień roku, tzw. Blue Monday.

Czy jesteś meteopatą?

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pomiędzy 50, a 70 procent Polaków odczuwa zmiany samopoczucia związane z pogodą. Meteopaci to osoby, które źle znoszą zmiany pogody. Występują u nich wówczas nieprzyjemne objawy, takie jak: skoki ciśnienia, senność, uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją. Dla grona meteopatów wysokie ciśnienie jest wyjątkowo uciążliwe.

W dni o tak wysokim ciśnieniu, nawet jeśli pogoda jest słoneczna, a powietrze przejrzyste, meteopaci mogą czuć się rozdrażnieni, senni lub zdekoncentrowani. Co więcej, podwyższone ciśnienie atmosferyczne zwiększa ciśnienie krwi i jej krzepliwość.

Stąd u osób chorujących na choroby układu sercowo-naczyniowego mogą nasilać się dolegliwości. Co gorsza, zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają również na działanie leków. Dlatego tak ważne jest, aby w te dni kontrolować ciśnienie tętnicze.

Jak przetrwać?

Osoby będące meteopatami wracają do normalnego samopoczucia dopiero wtedy, gdy przestają na nich oddziaływać  bodźce wywołujące dolegliwość. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą wygłuszyć symptomy dające się we znaki meteopatom. Przy bólach głowy można stosować kofeinę.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku łączenia jej z lekami przeciwbólowymi, działanie jest zwiększone. W przypadku wystąpienia bólu w obrębie układu ruchu, związanego ze znaczną wilgotnością powietrza, można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Warto również wypić napar z melisy lub żeń-szeń, które pomogą nam zapanować nad zmianami nastrojów i dodadzą energii. Należy zapewnić dobre nawodnienie organizmu i wyspać się. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże lepiej przetrwać te dni. Można wprowadzić do niej preparaty z witaminą B6 i magnezem. Wpłyną one korzystnie na układ nerwowy i złagodzą przeciążenia organizmu. Magnez działa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, działa uspokajająco i reguluje rytm serca.

Blue Monday

Sytuacji pogodowej z pewnością nie sprzyja fakt, że akurat dziś, 20 stycznia wypada najbardziej depresyjny dzień roku, tzw. Blue Monday. Cliff Arnall brytyjski psycholog określił, że w trzeci poniedziałek stycznia jest najmniej przyjemnym dniem w ciągu roku.

Ten pseudonaukowy termin został wyznaczony na podstawie wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia sprawia, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Windy (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij