×

Nagły wzrost ciśnienia – IMGW ostrzega! To wywrze duży wpływ nie tylko na osoby starsze

Nagły wzrost ciśnienia zapowiedziano w komunikacie IMGW. Powinny zwrócić na niego uwagę przede wszystkim osoby starsze oraz wrażliwe na zmiany pogody.

Wzrost przez weekend

Wszystko za sprawą wyżu, który zbliżał się do Polski przez ostatnie dni. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 23 lata temu. W grudniu 1997 w Suwałkach notowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość w powojennej Polsce. Teraz ma być bardzo podobnie i wartość w poniedziałek może wynosić do 1050 hPa!

Od niedzieli prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego (na ogół o 14-16 hPa/24h), a jego najwyższe wartości sięgną nas w poniedziałek. Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050hPa (to jeszcze do potwierdzenia)!

Jak czytamy w dalszej cześć komunikatu, może to niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób wrażliwych na pogodę oraz seniorów. Mogą także wystąpić obfite mgły oraz zamglenia.

W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu. Może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.

Jak sobie radzić?

Osoby wrażliwe na nagły wzrost ciśnienia często bywają rozdrażnione i podenerwowane w trakcie trwania takiej pogody. Dlatego dobrym sposobem są ziołowe środki uspokajające. Lepiej nie stosować ich chemicznych odpowiedników. Wyciszająco działa także ruch w postaci długich spacerów czy lekkich ćwiczeń fizycznych. Bóle głowy oraz migreny można złagodzić stosując preparaty z magnezem i witaminami z grupy B. Warto także w takie dni dorzucić do diety warzywa oraz owoce, bogate w te witaminy np. pomidory oraz banany.

A czy wy jesteście wrażliwi na zmianę pogodę i w jaki sposób sobie z tym radzicie?

Źródła: tvnmeteo.tvn24.pl, www.dorzeczy.pl, gazetalubuska.pl, expressbydgoski.pl, www.msn.com, regiony.tvp.pl
Fotografie: CircleOfMoms (miniatura wpisu), Facebook, Pixabay

Może Cię zainteresować