×

„Najbardziej depresyjny dzień w roku” już dziś! O co chodzi z Blue Monday?

Dziś, 16 stycznia, przypada Blue Monday, czyli „najbardziej depresyjny dzień w roku”. Niektórzy obawiają się tego dnia znacznie bardziej, niż „piątku trzynastego”. Ale czy faktycznie jest się czego obawiać?

„Najbardziej depresyjny dzień w roku”

Termin „Blue Monday”, jako określenie dnia, w którym ludzie wpadają w największe przygnębienie, został wprowadzony w 2004 roku przez Cliffa Arnalla. To brytyjski psycholog i wykładowca z Cardiff University. Początkowo termin odnosił się do ostatniego poniedziałku stycznia, ale potem psycholog uznał, że należy zmienić sposób obliczania. W efekcie Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia.

Niektórzy obawiają się tego dnia bardziej, niż „piątku trzynastego” i czarnego kota przebiegającego przez drogę. Bo skoro psycholog zaczął mówić o „najbardziej depresyjnym dniu w roku”, to przecież musi być coś na rzeczy. Sęk w tym, że zdaniem wielu ekspertów wcale nie chodzi o naukę, a raczej o „pseudonaukę”. Bo nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby teorię o Blue Monday.

Popraw sobie nastrój i skorzystaj z promocji

Przy okazji okazało się, że „najbardziej depresyjny dzień w roku” może być doskonałym chwytem marketingowym. Bo przecież skoro mamy do czynienia z najbardziej depresyjnym dniem w roku, to warto poprawić sobie nastrój, a —  jak wiadomo —  nic nie poprawia go skuteczniej niż zakupy. Dlatego wiele sklepów przygotowało rabaty, zachęcając klientów do tego, by sprawili sobie przyjemność, kupując coś ładnego.

Kilka lat temu pojawiły się informacje, że Arnall współpracował z firmą reklamową, która obsługiwała biuro podróży. Psycholog miał zarobić na stworzeniu teorii o „najbardziej depresyjnym dniu w roku”. Brytyjczycy, którzy stwierdzali, że faktycznie są mocno przygnębieni, znacznie chętniej udawali się do biura podróży, by wykupić wycieczkę do miejsca pełnego słońca i zabawy.

Warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie depresji w celach marketingowych jest po prostu nieetyczne. Ale nawet w Blue Monday można odnaleźć coś pożytecznego. Potraktujmy ten dzień jako okazję do zwrócenia uwagi na problemy psychiczne. Jak przypomina TVN24, według WHO do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą psychiczną. Już teraz na świecie cierpi na nią ok. 280 mln ludzi.

Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować