×

Masowe testowanie mieszkańców na koronawirusa. Ruszy w 3 województwach

Masowe testy na koronawirusa rozpoczną się lada dzień. W ten sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza zwiększyć skuteczność walki z COVID-19. Już wiadomo, w których województwach będą się odbywały badania. Czy będą dla wszystkich obowiązkowe?

Badania przesiewowe

Jeszcze parę dni temu wydawało się, że wkrótce wrócimy do normalności. Informacja o tym, że Rząd planuje ponownie otworzyć galerie handlowe sprawiła, że ludzie zyskali nadzieję na to, że będą w stanie realizować sprawy, które ze względu na epidemią znajdują się w zawieszeniu. Niestety nawet ewentualna rezygnacja z obostrzeń nie spowoduje, że życie Polaków powróci do kształtu sprzed roku. Nasza rzeczywistość bezpowrotnie uległa zmianie. Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia, a sytuacja stopniowo wymyka się rządzącym z rąk. W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia postanowiło działać. Jak wczoraj zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, niebawem rozpoczną się masowe testy na obecność COVID-19. W projekt będą zaangażowane aż trzy województwa. Badania będą wykonywane testami antygenowymi.

Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi. Jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać.

Masowe testy na koronawirusa

Badania przesiewowe będą prowadzone w województwie podkarpackim, małopolskim i śląskim. Na początku tego roku podobna akcja była już organizowana na mniejszą skalę na terenie Śląska. Wówczas działania miały na celu zapobiegnięcie eskalacji epidemii w regionie na skutek zakażeń w kopalniach i w rodzinach górników. Adam Niedzielski zapowiedział, że jeszcze nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądała procedura wykonywania badań. Proces zostanie dopasowany do potrzeb poszczególnych regionów.

W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa.

W wypowiedziach szefa resortu zdrowia nie pojawiła się informacja o tym, czy poddanie się badaniom przesiewowym będzie obowiązkowe ani jak będzie przebiegała selekcja pacjentów.

Szczepienia coraz bliżej

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował kiedy Polska otrzyma szczepionki przeciwko COVID-19.

W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności liczbę szczepionek.

Do Polski ma trafić ok. 16 mln dawek. Czy to możliwe, że aż tyle osób zgodzi się poddać ryzykownemu szczepieniu, preparatem stworzonym w pośpiechu? Czas pokaże.

Fotografie: Infektionsschutzzentrum im Kulturquartier/Rautenstrauch-Joest-Museum, Köln (miniatura wpisu), Twitter, http-//www.krakowpost.com/22508/2020/09/i-survived-covid-19-in-poland-heres-what-to-do-if-you-think-you-might-have-it

Może Cię zainteresować

zamknij