×

Rząd zmienia jedno z obostrzeń. Nowe zasady obowiązują już od poniedziałku!

Rząd zmienia jedno z obostrzeń. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapowiedziano nowe zasady dotyczące walki z pandemią. „Jest to zgodne z zaleceniami europejskich agencji” – przekonuje szef rządu.

Piąta fala koronawirusa w Polsce

Piąta fala koronawirusa stała się faktem w naszym kraju. Codziennie odnotowywane są wzrosty liczby zakażeń, a jak pokazują prognozy ekspertów – będzie ich jeszcze więcej. Tylko w ciągu ostatniej doby zaraportowano w Polsce aż 36 665 nowych przypadków koronawirusa.

Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka

– mówił na piątkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przyznał, że brane są pod uwagę dwa scenariusze. Najkorzystniejszy zakłada apogeum (które może wystąpić w połowie lutego lub na początku marca) na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorszy nawet 140 tys.

Z kolei Mateusz Morawiecki tłumaczył, skąd ten nagły przyrost nowych zakażeń.

Piąta fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń

– mówił premier i zapewniał, że rząd podejmuje już działania mające na celu przygotowywanie kolejnych łóżek covidowych w szpitalach.

Nowe rozwiązania w walce z pandemią Covid-19

Nowym pomysłem na walkę z pandemią jest zwiększenie możliwości testowania, dlatego od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Co ciekawe, nie trzeba będzie mieć ze sobą skierowania od lekarza.

Uruchamiamy bezpłatne testowanie w aptekach, żeby szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia. Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi

– zapowiedział minister zdrowia.

Kolejną nowością, którą ogłosili dzisiaj premier i minister zdrowia, jest możliwość zbadania każdej osoby powyżej 60 r.ż. z dodatnim wynikiem testu na Covid-19 przez lekarza pierwszego kontaktu, również w domu. Chociaż to powinno być od dawna standardem i nie tylko dla seniorów, prawda? Ale lepiej późno, niż wcale.

Najbardziej narażeni są nasi seniorzy. Dlatego dla osób powyżej 60 r. ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu

– wyjaśnił Morawiecki, który zauważył, że osobom starszym często ciężko jest opuszczać miejsce zamieszkania.

Oby to nie były tylko obietnice, których nie da się zrealizować w praktyce…

Rząd zmienia jedno z obostrzeń

Poza wprowadzeniem nowych rozwiązań, które mają pomóc nam w walce z pandemią, rząd skraca okres przebywania na kwarantannie do 7 dni, bo w związku z pojawieniem się wariantu Omikron „zakładają krótszy okres przechorowania i zakażania koronawirusem”.

Do tej pory było to 10 dni, ale jak podkreślił dzisiaj premier Morawiecki:

Korzystamy tutaj z doświadczeń innych krajów. Podobne rozwiązania wprowadziły Niemcy, Francja, Belgia czy Włochy. Jest to zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

Krótszy okres kwarantanny ma obowiązywać już od poniedziałku.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować