×

Wielka Brytania znosi obostrzenia. Premier Boris Johnson podał dokładny termin

Brytyjski premier ogłosił, że Wielka Brytania znosi obostrzenia. Boris Johnson na konferencji prasowej podał dokładny termin wycofania restrykcji. Zostanie tym samym zniesiony m.in. obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym i sklepach czy certyfikaty COVID-19. Czy to nie zbyt odważne posunięcie?

Wielka Brytania znosi obostrzenia

Ważne zmiany w Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson ogłosił na konferencji prasowej, która miała miejsce w minioną środę, że wycofuje się ze wszystkich restrykcji wprowadzonych w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. Obostrzenia zostają zniesione w Anglii od przyszłego czwartku, 27 stycznia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Boris Johnson (@borisjohnsonuk)

Zniesione zostają certyfikaty covidowe, które na dzień dzisiejszy są wymagane m.in. przy wejściu na imprezy masowe powyżej określonych limitów uczestników. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek, choć wciąż będą zalecenia, aby zakrywać twarz w ciasnych lub zatłoczonych przestrzeniach. Przestaną obowiązywać również zalecenia pracy z domu.

Złagodzone zostaną także ograniczenia dotyczące wizyt w domach opieki. Co więcej, premier Wielkiej Brytanii potwierdził, że w najbliższych tygodniach prawdopodobnie zostanie zniesiony obowiązek izolacji dla osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19.

Decyzja zapadła w związku ze spadkiem liczby zakażeń na Wyspach, za którym stoją – jak uważa Boris Johnson – masowe szczepienia trzecią dawką preparatu przeciwko koronawirusowi. Premier zauważa również, że fala, którą wywołał wariant Omikron, osiągnęła już swój szczyt, a liczba przyjęć do szpitali spada, co przemawia za złagodzenie przepisów.

Boris Johnson wierzy przy tym w rozsądek społeczeństwa w sprawie stosowania maseczek w zamkniętych i zatłoczonych miejscach.

Zaufamy w rozsądek Brytyjczyków

– powiedział premier Boris Johnson.

Przypadki zachorowań w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który został zalany falą zakażeń wariantem Omikron. Jeszcze na początku roku odnotowywano tam rekordowe ponad 160 tys. zakażeń COVID-19 na dobę.

Obecnie odnotowuje się w Anglii niecałe 100 tys. przypadków zakażeń dziennie.

Co myślicie o decyzji brytyjskiego rządu?

Źródła: publish.twitter.com, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować