×

Lubaczów pobłogosławiony z samochodu w Niedzielę Palmową! [WIDEO]

Lubaczów pobłogosławiony z samochodu w Niedzielę Palmową! To nie żart, lecz odpowiedź duchownych z Podkarpacia na panującą na świecie pandemię koronawirusa. Od kilku tygodni wiadomo, że Wielkanoc 2020 będzie się bardzo różniła od dotychczasowych. Zgodnie z zaleceniami Watykanu i polskiego Episkopatu nie odbędą się tradycyjne procesje ani święcenie pokarmów. Dlatego parafie radzą sobie z tym na różne, niekiedy bardzo pomysłowe sposoby…

Wielkanocne pomysły duchownych

Prymas Polski, Wojciech Polak upomniał w poniedziałek wiernych, by nie igrali ze zdrowiem swoim i bliskich, przedkładając praktykowanie religii nad bezpieczeństwo. Stanowczo stwierdził, że niestosowanie się do rygorów wprowadzonych przez rząd w związku z koronawirusem, jest naruszeniem piątego przykazania, a zatem grzechem śmiertelnym.

Mało tego, w wywiadzie dla Radia Zet wyznał, że rządowa propozycja zwiększenia w Niedzielę Wielkanocną liczby wiernych w kościołach z 5 do 50 nie była konsultowana z Konferencją Episkopatu Polski i opowiedział się za pozostawieniem w mocy dotychczasowych ograniczeń.

Wielu katolikom trudno jednak pogodzić się z nową formułą obchodzenia Świąt Wielkanocnych. Z myślą o nich parafie prześcigają się w pomysłach. Proboszcz z Mierzynie pod Szczecinem postanowił postawić obok kościoła namioty i odprawiać po kilka mszy jednocześnie, każdą w obecności pięciorga wiernych, wpuszczonych po uprzednim dokonaniu rezerwacji.

W Lubaczowie księża wpadli na jeszcze inny pomysł…

Lubaczów pobłogosławiony z samochodu

W Niedzielę Palmową z braku możliwości urządzenia tradycyjnej procesji, księża postanowili przeprowadzić ją w dozwolonej grupie dwóch osób. W samochodzie terenowym z monstrancją na dachu i dużą palmą doniczkową dwóch księży, z których jeden pełnił rolę szofera, ruszyli pustymi ulicami Lubaczowa pobłogosławić miasto i jego mieszkańców.

Jak poinformował na Facebooku proboszcz Andrzej Stopyra:

Na prośbę wielu mieszkańców naszego miasta, od godz. 14.00 odbędzie się błogosławieństwo miasta Lubaczowa i wiosek należących do parafii św. Stanisława i św. Karola Najświętszym Sakramentem. Będzie to symboliczna i jednocześnie wyjątkowa procesja Pana Jezusa w Niedzielę Palmową ulicami naszego miasta. Prosimy w tym czasie trwać na modlitwie w intencji ustania epidemii.

Pod wpisem pojawiły się komentarze od wdzięcznych parafian.

Źródła: zlubaczowa.pl, www.tokfm.pl, www.facebook.com
Fotografie: facebook.com (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować