×

Likwidacja OFE znów została odwleczona w czasie. Kiedy dostaniemy pieniądze?

Likwidacja OFE to temat, który regularnie przewija się już od kilku lat. Polacy, którzy przed laty zdecydowali się skorzystać z Otwartego Funduszu Emerytalnego, nie mogą się doczekać odzyskania swoich pieniędzy. Na szczęście, już wiadomo, kiedy to może nastąpić.

Likwidacja OFE

15 milionów Polaków, którzy skorzystali z OFE, już niebawem będą mogli otrzymać należne im pieniądze. Na funduszu do tej pory zgromadzono łącznie około 134 mld zł, co oznacza, że średnio na jedną osobę przypada 8,4 tys. zł. Kwota ta zostanie jednak umniejszona o wysoką opłatę, która znacząco uszczupli zysk.

Z każdych 5 000 złotych znajdujących się w OFE zostanie pobrana opłata w wysokości 750 zł, co oznacza, że podatnik otrzyma 4 250 zł, a 750 zł zasili budżet państwa. Im wyższa jest kwota znajdująca się w OFE, tym więcej trzeba będzie oddać. W przypadku osób, które zgromadziły 10 tys. zł, opłata wyniesie 1,5 tys. zł. Ci, którzy mają 20 tys. zł, zapłacą aż 3 tys. zł itd.

Pieniądze z OFE można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy polega na przeniesieniu środków na indywidualne konto w ZUS. Procedura wiąże się z koniecznością wypełnienia stosownej deklaracji. Druga opcja polega na przelaniu środków na Indywidualne Konta Emerytalne. Pieniądze zgromadzone w IKE będą w całości prywatne, a co za tym idzie, będzie można je dziedziczyć.

Kiedy to nastąpi?

Wciąż nie wiadomo, kiedy fizycznie nastąpi przeniesienie środków z OFE, ponieważ nie został wyznaczony termin przeprowadzenia reformy. Projekt trafi do Sejmu dopiero za kilka tygodni. Poprzednia ustawa, którą opracowano w maju 2019 roku, zakładała, że w styczniu 2020 roku nastąpi przekształcenie OFE. Póki co, reforma nie weszła w życie ze względu na epidemię koronawirusa.

Kolejny termin był wyznaczony na 1 czerwca tego roku i wówczas również z powodu epidemii nie była możliwa realizacja założeń. Teraz trwa oczekiwanie na nową propozycję ustawy, ponieważ stara zawierała nieaktualne już daty. Wszystko wskazuje na to, że kolejny termin przypadnie dokładnie 1 czerwca 2021 roku. Miejmy nadzieję, że do tego czasu epidemia koronawirusa się zakończy.

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych tłumaczy, dlaczego tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie całego procesu reformy.

Reforma OFE jest potrzebna, konieczne jest jednak przeprowadzenie jej w bezpieczny sposób. Wymaga to nie tylko odpowiednich rozwiązań, ale również stabilnej sytuacji pandemicznej i ekonomicznej. Termin przeprowadzenia reformy powinien być dobrany szczególnie ostrożnie.

Źródła: www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować