×

Lasy Państwowe płacą Rydzykowi. W sumie dostał pół miliona złotych!

Lasy Państwowe płacą Rydzykowi i firmom z nim związanym. Okazuje się, że w całej Polsce nikt poza Lux Veritatis nie potrafi zorganizować konferencji, ani nakręcić filmu reklamowego…

Kwitnące biznesy redemptorysty

Tadeusz Rydzyk, toruński biznesmen ubierający się w sutanny, od sześciu lat przeżywa najlepszy okres w swojej karierze. Odkąd do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, którego politycy, jak ujawnił Wojciech Cejrowski „jeździli do Torunia po głowy”, wszystkie interesy Rydzyka rozkwitły.

PiS swoją pierwszą kadencję ropoczął od przywrócenia wstrzymanych przez rząd PO i PSL dotacji dla Fundacji Lux Veritatis, która jest między innymi nadawcą TV Trwam oraz udziałowcem Geotermii Toruń. Do tego partia rządząca dorzuciła dofinansowanie w wysokości 20 milionów złotych na prywatną szkołę Rydzyka, 26 milionów na odwierty geotermalne, 200 tysięcy złotych na „wzmocnienie wizerunku Polski za granicą”, 140 tysięcy na „promocję czytelnictwa”, 800 tysięcy złotych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych na „promowanie polskiej dyplomacji i przywracanie pamięci o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej” i 300 tysięcy od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na studia w stodole śp. ministra Szyszki.

Jak wynika ze sprawozdań finansowych, na konto redemptorysty co miesiąc wpada prawie 40 tysięcy złotych z partyjnego budżetu PiS-u, a kilkanaście ministerstw płaci mu regularne haracze z naszych podatków.

Pomijając już 60 milionów złotych, wypłaconych redemptoryście przez resort kultury, jako pierwsza transza finansowania wystawy Pamięć i Tożsamość, politycy Prawa i Sprawiedliwości wspólnymi siłami przelali Rydzykowi 240 milionów złotych. Czyli doliczając 60 milionów na wystawę, w sumie okrągłe 300…

Lasy Państwowe płacą Rydzykowi

Swoją daninę dorzuciły także Lasy Państwowe. Jak ustalił senator Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, przez minione 6 lat przekazały redemptoryście pół miliona złotych. Tylko co wspólnego mają Lasy Państwowe z toruńskim biznesmenem? Okazuje się, że bardzo dużo.

Jak wynika ze sprawozdania Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w całej Polsce nikt oprócz Rydzyka nie potrafi zorganizować konferencji naukowej poświęconej polskiej wsi. Za imprezę Jeszcze Polska nie zginęła – wieś Lasy Państwowe zapłaciły mu 120 tys. zł.

Drugie tyle kosztowało wyprodukowanie trzech odcinków programu Prosto o gospodarce w Telewizji Trwam. Za tego rodzaju projekty, m.in produkcję filmów promocyjnych, Lux Veritas otrzymała od Lasów Państwowych w sumie ponad 420 tys. zł.

Na Lasach Państwowych zarobiły także firmy powiązane z biznesami Rydzyka. Spółka Spes przez minione 6 lat zajmowała się publikowaniem ogłoszeń i nekrologów, za co Lasy Państwie zapłaciły jej prawie 20 tys. zł. Z kolei Spółka Bonum wystawiła fakturę na około 20 tys. zł za usługi gastronomiczne i noclegowe.

Kolejne 20 tys. zł zainkasowała założona przez redemptorystę Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu, oficjalnie za promocję Lasów Państwowych, ale szczegółów żadne ze stron nie chce ujawnić, chociaż ma taki prawny obowiązek.

Źródła: www.money.pl, tvn24.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij