×

Tadeusz Rydzyk Tadeusz Rydzyk

  BIO

 • Pseudonim: Ojciec Tadeusz, Ojciec Dyrektor
 • Data urodzenia: 3 maja, 1945
 • Miejsce urodzenia: Olkusz
 • Wykształcenie:

  Uczył się w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie.

  Następnie studiował teologię biblijną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

  8 października 2009 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 • Rodzeństwo:

  Nie ma.

 • Ciekawostki:

  1. Jest synem Stanisławy Rydzyk (z domu Piątek) i jej kochanka Bronisława Kordaszewskiego. Nazwisko jednak otrzymał po mężu matki, Franciszku, który został zamordowany przez Niemców w 1941 roku.

  2. Gdy przebywał w diecezji augsburskiej nawiązał współpracę z lokalną rozgłośnią radiową Radio Maria International w Balderschwang, w której zapoznawał się z działalnością mediów.

Tadeusz Rydzyk (ur. 3 maja 1945 w Olkuszu) – polski duchowny rzymskokatolicki, redemptorysta, doktor nauk teologicznych, nauczyciel akademicki. Jest założycielem i dyrektorem rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam.

Początki życia duchownego Rydzyka

1 lutego 1971 roku Tadeusz Rydzyk złożył wieczyste śluby zakonne, a 20 czerwca przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował jako katecheta w: Toruniu, Szczecinku i Krakowie. Zajmował się też duszpasterstwem akademickim.

Pobyty za granicą

W 1986 roku wyjechał do Włoch, a następnie do RFN. Początkowo przebywał w Norymberdze. Później pracował jako kapelan w klasztorze żeńskim w Oberstaufen. Organizował również pielgrzymki do Medziugorie.

Działalność Tadeusza Rydzyka w Polsce

W 1991 roku zamieszkał w klasztorze redemptorystów w Toruniu. Wtedy też założył rozgłośnię radiową Radio Maryja, a następnie "Telewizję Trwam".

Powołał do życia Fundację Lux Veritatis, w której pełni funkcję prezesa Zarządu, a także założył niepaństwową wyższą szkołę zawodową – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.