×

Ksiądz odmówił komunii autystycznemu dziecku. „Nie odróżnia dobra od zła”

Jak wyjaśnił, autystyczny, niemówiący ośmiolatek „z powodu swojej niepełnosprawności nie jest w stanie odróżnić dobra od zła”. Oburzeni rodzice opisali tę sytuację na Facebooku.

Szokująca decyzja księdza

Ośmioletni Anthony LaCugna z New Jersey, u którego stwierdzono szerokie spektrum autyzmu, w tym roku przygotowywał się do I Komunii. Niestety, tuż przed ceremonią jego rodzice zostali poinformowani, że chłopiec nie będzie mógł w nie uczestniczyć.

Jak wyjaśnił wielebny John Bambrick z kościoła w Jackson, chłopiec „z powodu swojej niepełnosprawności nie jest w stanie odróżniać dobra od zła”. Rodzice poskarżyli się na Facebooku. Sprawą zajęła się  NBC.

Oburzeni rodzice

Rozgoryczony ojciec chłopca ujawnił w swoim wpisie, że ksiądz i przedstawiciele archidiecezji Trenton stwierdzili, że dziecko „nie jest na odpowiednim poziomie do przyjęcia komunii”. Tata ośmiolatka przyznał, że nie jest w stanie zrozumieć stanowiska duchownych w tej kwestii.

Jest to bardzo niepokojące, gdy wszyscy jesteśmy stworzeni przez Boga, a teraz nasz syn jest odrzucany od wiary katolickiej z powodu jego niezdolności do porozumiewania się. Mam nadzieję, że osoby, zaangażowane w tę haniebną decyzję, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. To dziecko nawet nie byłoby w stanie popełnić grzechu, ponieważ jest jednym z najbardziej niewinnych, najsłodszych małych chłopców, jakich kiedykolwiek spotkacie.

Odpowiedź kościoła

Kościół odniósł się do sprawy również na Facebooku. Opublikował oświadczenie, w którym zapewnia, że przestrzega Kodeksu Prawa Kanonicznego, w myśl którego katolikowi nie można odmówić sakramentu, o ile jest odpowiednio przygotowany i „znajduje się na poziomie wymaganym do przyjęcia komunii”.

Autyzm

Warto zaznaczyć, że autyzm nawet nie jest uznawany za chorobę – to zaburzenie rozwoju mózgu, które charakteryzuje się zaburzeniem relacji społecznych i problemami z komunikacją. To tak zwane zaburzenie rozwojowe, które może przyczynić się do kłopotów dzieci z koncentracją, nauką czy komunikacją z innymi.

W jaki sposób to spektrum zaburzeń miałoby przeszkadzać w udzieleniu chłopcu komunii?

Źródła: www.facebook.com, www.nbclosangeles.com

Może Cię zainteresować