×

Koronawirus w Polsce 9 sierpnia 2020. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce 9 sierpnia 2020. Epidemia nadal, wbrew optymistycznym zapowiedziom premiera Morawieckiego, nie jest w odwrocie. Wręcz przeciwnie, notujemy coraz większe rekordy nowych zakażeń. Zachodzi obawa, że może zabraknąć wolnych łóżek w szpitalach i respiratorów.

Rekordy zakażeń

Jeszcze w połowie maja minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonywał, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest tak dobra, że można rozpocząć stopniową likwidację szpitali jednoimiennych. Jak zapowiadał:

Na początek zostawimy po jednym szpitalu w województwie. Potem przyjrzymy się dużym oddziałom zakaźnym – tam gdzie są wolne łóżka oddziały, zmniejszymy je.

Niestety, od tamtej pory sporo się zmieniło. Odkąd rząd zniósł obostrzenia dotyczące organizacji wesel, limity osób przebywających w sklepach i kościołach, a bonem turystycznym zachęcił Polaków do przemieszczania się po kraju, krzywa zakażeń systematycznie rośnie.

Kiedy 30 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 przypadkach, co wówczas stanowiło najwyższą liczbę nowych zakażeń od początku epidemii w Polsce, wydawało się, że jest źle. Jednak gdy wczoraj padł nowy rekord wynoszący 843 zachorowań, okazało się, że wynik z końca lipca wcale nie był taki kiepski, jak się początkowo wydawało.

Alarmująca sytuacja na Pomorzu

Minister zdrowia tradycyjnie pociesza, że największymi ogniskami nowych zakażeń są wesela i kopalnie, ale ten argument zaczyna tracić moc pod wpływem tego, co dzieje się ostatnio na Pomorzu. Jeszcze kilka tygodni temu w tym regionie zdarzały się dni bez żadnego nowego zakażenia. Teraz notuje się tam po kilkadziesiąt przypadków dziennie i nie ulega wątpliwości, że źródłem zakażeń jest masowy ruch turystyczny.

Jak przyznaje Dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, obawia się o miejsca w szpitalach i respiratory niezbędne pacjentom ciężej chorym:

W czerwcu w pomorskich szpitalach z powodu koronawirusa przebywało średnio kilkanaście osób. A obecnie przekroczyliśmy 40. W szpitalu zakaźnym mamy 180 miejsc dla tych pacjentów, przygotowanych już wcześniej przy finansowym wsparciu samorządu wojewódzkiego. I choć rezerwa jest, to wystarczy kilka czy kilkanaście dni wzrostów zakażeń, by ona mocno się zmniejszyła.

Koronawirus w Polsce 9 sierpnia

Tymczasem zaprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia liczby znów nie napawają optymizmem. Niedziela tradycyjnie jest dniem o niższej liczbie zakażeń. Wynika to stąd, że w weekend wykonuje się mniej testów.

Na Twitterze i Facebooku pojawiła się dzisiaj informacja, że liczba osób, u których wykryto koronawirusa za pomocą testów w ciągu ostatniej doby wyniosła 624.

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (149),
małopolskiego (108),
mazowieckiego (81),
wielkopolskiego (63),
pomorskiego (40),
warmińsko-mazurskiego (30),
podkarpackiego (28),
łódzkiego (22),
lubuskiego (20),
lubelskiego (17),
zachodniopomorskiego (15),
opolskiego (13),
dolnośląskiego (12),
świętokrzyskiego (11),
podlaskiego (10),
kujawsko-pomorskiego (5).

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 7 kolejnych osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): , 94-K, 81-K Kraków, 83-M Radom, 84-M Tychy, 51-M Poznań, 79-K Łańcut, 85-K Starachowice. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 51 791/1 807 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: tvn24.pl, trojmiasto.wyborcza.pl, www.isbzdrowie.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować