×

Koronawirus w Polsce 9 grudnia. W szpitalach w całej Polsce nadal brakuje łóżek

Koronawirus w Polsce 9 grudnia. Pomimo zmniejszenia wykrywanych zakażeń COVID-19, w szpitalach wciąż przebywa ogromna liczba pacjentów. Okazuje się, że dyrektorzy szpitali nagminnie fałszują raporty, aby dodawać „fikcyjne łóżka”. Jak to możliwe, że uchodzi im to płazem?

Fikcyjne łóżka covidowe

W ostatnim czasie w Polsce miał miejsce wyraźny spadek ilości zakażeń koronawirusem. Jednoznacznie wskazywały na to dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia w codziennych raportach. Co więcej, z raportów wojewody mazowieckiego wynika, że na Mazowszu istnieje największa w całym kraju rezerwa wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Jest ich aż 2 651. Niestety szybko wyszło na jaw, że liczby zawarte w dokumentach, to czysta fikcja.

Jak twierdzą dyrektorzy szpitali w rzeczywistości łóżek jest znacznie mniej. Krzysztof Strzałkowski, szef komisji zdrowia Sejmiku Mazowieckiego w wywiadzie udzielonym Wirtualnej Polsce powiedział:

Wojewoda wydaje szpitalowi decyzję nakazującą stworzenie miejsc dla chorych z COVID-19 i odhacza w statystyce, że łóżko jest. Postępy w przygotowaniach na trzecią falę epidemii są tylko na papierze.

Rozmówca wyjaśnia, że choć Szpital Bródnowski miał przygotować 122 łóżka, to w rzeczywistości jest ich tylko 74. Z kolei szpital w Ostrołęce zadeklarował 150 łóżek, ale posiada tylko 74 miejsca. Szpital w Pruszkowie miał zaoferować 145 miejsc, a naprawdę ma ich jedynie 76.

Miejsc już prawie nie ma

7 grudnia podczas posiedzenia komisji zdrowia wyszło na jaw, że chociaż w oparciu o decyzje wojewody w szpitalach wojewódzkich miało zostać utworzone 900 miejsc covidowych, to w rzeczywistości jest ich tylko 700. Służby wojewody mazowieckiego twierdzą, że jest inaczej.

W komunikacie wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła możemy przeczytać:

Wszystkie decyzje konsultowane są z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów hospitalizowanych z powodu innych schorzeń.

Biorąc pod uwagę jak trudna sytuacja panuje w szpitalach, można się spodziewać, że w trakcie trzeciej fali koronawirusa czeka nas całkowita zapaść systemu. Naukowcy przewidują bowiem, że kolejne uderzenie pandemii będzie jeszcze silniejsze.

Koronawirus w Polsce 9 grudnia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 168 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1496),
śląskiego (1465),
wielkopolskiego (1213),
kujawsko-pomorskiego (1101),
pomorskiego (933),
zachodniopomorskiego (932),
łódzkiego (821),
dolnośląskiego (813),
lubelskiego (728),
warmińsko-mazurskiego (651),
małopolskiego (564),
podlaskiego (360),
lubuskiego (349),
podkarpackiego (253),
opolskiego (224),
świętokrzyskiego (178).

87 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W ciągu ostatniej dobry, jak podaje resort zdrowia, zmarło aż 568 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarły 133 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 435 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 088 346/21 160 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij