×

Koronawirus w Polsce: 8 kwietnia. Ministerstwa Zdrowia podało najnowsze dane

Koronawirus w Polsce: 8 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o stanie epidemii w naszym kraju. Jak prezentują się statystyki? Jaka jest obecnie liczba zakażonych koronawirusem? Jak wygląda bilans dnia?

Koronawirus w Polsce – 8 kwietnia

Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce oraz o śmierci kolejnych 7 pacjentów chorych na Covid-19. Tym samym osiągnęliśmy liczbę 5 000 osób, u których testy wykazały wynik pozytywny.

Przypomnijmy, że koronawirus po raz pierwszy w Polsce został wykryty 4 marca. Później nastąpił stopiony wzrost zachorowań. Było to także związane z masowymi powrotami Polaków z zagranicy. Sytuacja jest jednak cały czas rozwojowa, a liczba zgonów coraz większa.

Popołudniowy raport ministerstwa o 205 nowych potwierdzonych przypadkach dotyczy następujących województw:

  67 osób z woj. mazowieckiego,
  42 osób z woj. łódzkiego,
  18 osób z woj. małopolskiego,
  18 osób z woj. podlaskiego,
  16 osób z woj. wielkopolskiego,
  15 osób z woj. śląskiego,
  12 osób z woj. podkarpackiego,
  5 osób z woj. zachodniopomorskiego,
  4 osób z woj. lubuskiego,
  4 osób z woj. świętokrzyskiego,
  3 osób z woj. opolskiego,
  1 osoba z woj. pomorskiego.

W sumie zdiagnozowano dzisiaj 357 osób zakażonych koronawirusem, co w ogólnych statystykach daje 5205 chorych.

I jak wyjaśnia resort zdrowia:

Po weryfikacji wg miejsca zamieszkania dwa przypadki z woj. podkarpackiego zostaną wykreślone z jego rejestru i przeniesione do woj. lubelskiego i małopolskiego.

Podano także informację o śmierci 23 kolejnych osób, u których zdiagnozowano Covid-19.

Jest to: 12 osób z woj. mazowieckiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, woj. podlaskiego, woj. pomorskiego i woj. świętokrzyskiego. Większość to osoby starsze z chorobami współistniejącymi.

Ogólna liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 159, z czego aż 30 przypadków odnotowano w ciągu ostatniej doby!

Kwarantanna potrwa dłużej?

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem w Polsce zostały wprowadzone różnego rodzaju ograniczenia, które zaplanowano do 11 kwietnia. Jednak jeszcze nie osiągnęliśmy szczytu zachorowań, więc jutro poznamy kolejne obostrzenia. Prawdopodobnie chodzi o przedłużenie dotychczasowych zakazów i nakazów, ale nie można wykluczyć, że rząd wyda zupełnie inne rozporządzenia, jak na przykład obowiązek noszenia maseczek ochronnych poza domem.

Jutro zapadnie także decyzja względem matur i innych egzaminów, których terminy zaplanowane są na kwiecień i maj. Możemy się jednak spodziewać, że placówki edukacyjne nie będą czynne co najmniej do 3 maja.

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w marcu mówił, że chciałbym, aby Polacy wrócili do pracy po Świętach Wielkanocnych. Obecnie ciężko uwierzyć w taki scenariusz, biorąc pod uwagę, że stale rośnie liczba pacjentów. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na bieżąco informuje o swoich działaniach i podkreśla, że nie można odpuścić w tym momencie, bowiem mogłoby się to skończyć eskalacją pandemii na terenie Polski.

Związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi wiele osób chciałoby odwiedzić bliskich. Jednak apeluje się do Polaków, aby zrezygnowali z tegorocznych zjazdów rodzinnych. Obecnie największym zagrożeniem nie są osoby z objawami, ale te które ich nie wykazują. Nieświadomie bowiem mogą zakażać inne osoby.

Źródła: twitter.com
Fotografie: Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować