×

Koronawirus w Polsce 7 maja. Ile jest obecnie osób zakażonych a ile wyzdrowiało?

Koronawirus w Polsce 7 maja. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące zakażeń nie napawają optymizmem. Pomimo izolacji i obostrzeń, epidemia wciąż się rozwija. Dlaczego jest aż tak źle?

Koronawirus w Polsce 7 maja

W porannym raporcie o koronawirusie resort zdrowia informował o 158 zakażeniach. W ciągu dnia statystyki uległy zmianie. Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Zdrowia, bilans zakażeń koronawirusem w Polsce powiększył się od rana o 166 nowych przypadków.

Dotyczą one województw:
łódzkiego (59),
śląskiego (38),
mazowieckiego (36),
małopolskiego (9),
dolnośląskiego (8),
opolskiego (5),
świętokrzyskiego (3),
zachodniopomorskiego (2),
pomorskiego (2),
podkarpackiego (1),
lubuskiego (1),
wielkopolskiego (1),
lubelskiego (1).

Niestety przybyło również 18 ofiar śmiertelnych. Jak czytamy w komunikacie MZ:

Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 71-M, 71-M, 43-M Racibórz; 87-M Kędzierzyn – Koźle (mieszkaniec woj. śląskiego), 78-M, 86-K, 88-K Zgierz, 66-K, 69-M Wrocław, 92-K Kędzierzyn-Koźle, 86-K Łomża, 70-K Szczecin, 71-K Łańcut, 30-M Grudziądz, 86-M Radom, 75-M Warszawa, 80-K Poznań, 97-K Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ministerstwo sprostowało również dane dotyczące 17 przypadków z dnia 5 maja, ponieważ zostały one błędnie zaraportowane.

W związku z przekazanym przez WSSE Łódź raportem dotyczącym 17 błędnie zaraportowanych przypadków z dnia 5 maja, odejmujemy je ze statystyk.

Łącznie do tej pory w Polsce odnotowano 15 047 zakażeń koronawirusem oraz 755 zgonów wśród osób z Covid-19. Wyzdrowiało 4 862 pacjentów.

Lamy w walce z koronawirusem

Naukowcy w pośpiechu poszukują nie tylko szczepionki na koronawirusa, która pomoże zapobiec kolejnym zakażeniom, ale również skutecznego leku na Covid-19. Na dobrą sprawę w chwili obecnej nie istnieje specyficzny środek ukierunkowany na zwalczanie koronawirusa, a jedynie leki pomocnicze.

Lekarze podają zakażonym pacjentom leki na HIV oraz malarię. Od jakiegoś czasu w niektórych krajach stosuje się również surowicę ozdrowieńców, która zawiera przeciwciała wspomagające walkę z koronawirusem. Teraz okazuje się, że bardziej skuteczne może być wykorzystanie przeciwciał znajdujących się w krwi lam. Jason McLellan z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, który jest współautorem rewolucyjnego opracowania uważa, że przeciwciała lam mają zdolność zwalczania koronawirusa.

To jedne z pierwszych przeciwciał, o których wiemy, że neutralizują SARS-CoV-2.

Nie jest to niczym nowym, ponieważ już 4 lata temu naukowcy odkryli, że w krwi 9-miesięcznej lamy znajdują się przeciwciała, które w ciągu zaledwie sześciu tygodni są w stanie zneutralizować wirusy SARS-CoV-1 oraz MERS-CoV. Jednak dopiero w czasie epidemii koronawirusa, naukowcy postanowili ponownie zbadać przeciwciała 4-letniej dziś lamy, której krew badali przed laty.

Ku ich zdziwieniu okazało się, że przeciwciała dorosłego osobnika także neutralizują SARS-CoV-2. Przeciwciała występujące w krwi lam są wyjątkowe, ponieważ posiadają bardzo małe rozmiary. Dzięki temu są w stanie przyczepiać się do różnych fragmentów wirusa. Daniel Wrapp, doktorant z Dartmouth tłumaczy:

Jeżeli taka cząstka przyczepi się do jednej z wypustek koronawirusa, uniemożliwi mu wejście do wnętrza komórki, tym samym go neutralizując.

Lamy od lat są obiektem zainteresowań naukowców. W przeszłości rozważano wykorzystanie ich przeciwciał w walce z HIV i grypą.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować