×

Koronawirus w Polsce 4 maja. Jest już poranny raport Ministerstwa Zdrowia!

Koronawirus w Polsce 4 maja. Ministerstwo Zdrowia powraca do podawania raportów dwa razy w ciągu dnia. Ile osób zostało zakażonych w ciągu ostatniej doby? Czy odnotowano nowe przypadki śmiertelne?

Koronawirus w Polsce 4 maja

W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował o 244 nowych przypadkach koronawirusa na terenie Polski. Najwięcej zachorowań odnotowano na Dolnym Śląsku (75 zakażeń).

Pozostałe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (61),
mazowieckiego (33),
małopolskiego (30),
zachodniopomorskiego (13),
wielkopolskiego (11),
opolskiego (7),
podkarpackiego (6),
świętokrzyskiego (4),
warmińsko-mazurskiego (2),
lubuskiego (2).

Niestety wzrosła także liczba ofiar śmiertelnych. W ciągu ostatniej doby odnotowano 5 kolejnych zgonów wśród osób z Covid-19.

Jak podaje w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia:

Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Żyrardów, 64-K Białe Błota, 91-K, 93-K Gdańsk, 51-M Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

W sumie wykryto w Polsce już 13 937 zakażeń koronawirusem (w tym 683, to osoby zmarłe). Dobra wiadomość jest taka, że już 4 095 osób wyzdrowiało.

II etap odmrażania gospodarki

Dzisiaj rząd wdraża drugi etap odmrażania gospodarki. Od poniedziałku (04.05) do funkcjonowania powracają:

  • hotele oraz miejsca noclegowe z wyłączeniem funkcjonujących w nich siłowni, restauracji, basenów czy sal pobytu,
  • galerie handlowe w ścisłym reżimie sanitarnym (na 15 metrów kwadratowych będzie mógł przebywać jeden klient; nie dotyczy korytarzy, przestrzeni rekreacyjnej i food court),
  • biblioteki, galerie sztuki i muzea, czyli otwarcie instytucji kultury (organ prowadzący musi skonsultować swoją decyzję z sanepidem),
  • przywrócenie rehabilitacji, jednakże zmiana nie dotyczy salonów masażu (usługi rekreacyjne nie zostały wznowione).

Od 6 maja mogą zacząć funkcjonować także żłobki i przedszkola. Jednakże otwarcie tych placówek zależy wyłącznie od samorządów oraz podmiotów prowadzących. Podobnie jak w przypadku innych miejsc tam także będzie wymóg ścisłego reżimu sanitarnego.

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować