×

Drugi etap odmrażania gospodarki. Wiadomo już, kiedy zostanie wdrożony

Drugi etap odmrażania gospodarki. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki poinformował o złagodzeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Podano konkretne terminy wejścia ich w życie.

Drugi etap odmrażania gospodarki

Dzisiaj miała miejsce konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Poinformowano, że rząd zdecydował o wdrożeniu drugiego etapu odmrażania gospodarki.

Od 4 maja otwarte zostaną:

  • Galerie handlowe, jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. Na ich terenie może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, a restauracje oraz strefy rekreacyjne wciąż pozostają wyłączone.
  • Hotele i miejsca noclegowe, także z wyłączeniem gastronomii oraz rekreacji.
  • Otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz bibliotek.
  • Przywrócenie zabiegów rehabilitacyjnych, jednak z wyłączeniem masażu rekreacyjnego.

Na czym jeszcze będzie polegał II etap łagodzenia restrykcji?

Od 6 maja będą funkcjonować żłobki oraz przedszkola. Decyzję o otwarciu podejmą organy założycielskie, które będzie obowiązywało z wymaganiami sanitarnymi. Jak powiedział Premier:

Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie w pełni. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale być może trzeba będzie zrobić krok wstecz. Nie wiemy co będzie za dwa – trzy miesiące.

W trakcie konferencji Minister Zdrowia apelował o rozwagę. W trakcie swojej podróży do pracy zauważył, że wiele osób nie nosi maseczek, bądź ma je zsunięte na brodę. Prosi, aby nie bagatelizować koronawirusa:

Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu. Cieszymy się i chcemy, żeby w tym kierunku to przebiegało. Nośmy maski, by chronić innych.

Łagodzenie obostrzeń

Pierwszy etap odmrożenia gospodarki wszedł w życie 20 kwietnia. Rząd zezwolił na otwarcie lasów i parków, a także zmienił zasady dotyczące liczby osób w kościołach oraz sklepach spożywczych. Natomiast dzieci od 13. roku życia mogą przemieszczać się bez nadzoru osoby dorosłej.

Trzeci etap dotyczyć ma gastronomii – część lokali mogłaby funkcjonować (z ograniczeniami). Wznowić działalność mają również zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solarium, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też wtedy kina i teatry. Wszystko jednak w nowym reżimie sanitarnym.

Premier zaznacza, że żaden z kolejnych etapów nie ma konkretnej daty wdrożenia. Wszystko zależy od rozwoju pandemii na terenie Polski.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij