×

Koronawirus w Polsce 31 października. Czeka nas pokłosie masowych protestów?

Koronawirus w Polsce 31 października. Po serii rekordowych wzrostów dziennych ilości zakażeń, Ministerstwo Zdrowia nadal nie ma dobrych wiadomości. Przypadków zachorowań może być jeszcze więcej na skutek masowych strajków.

Artyści w czasach epidemii

Epidemia koronawirusa bardzo mocno dała się we znaki wszystkim gałęziom gospodarki. Jest nie bez wpływu także na środowisko artystyczne. W związku z tym, twórcy zaapelowali do polskich władz o pomoc. Proszą o przyjęcie rozwiązań wspierających polską kulturę. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało o postulatach artystów.

Zmiana artykułu 15L, implementacja dyrektywy na jednolitym rynku cyfrowym oraz ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego są obecnie procedowane

– informuje MKDNiS w odpowiedzi na środowy apel środowisk twórczych.

Minister przychylił się do stanowiska twórców. Już niebawem może ulec zmianie organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Oznacza to, że dalsze wstrzymywanie poboru wynagrodzeń przez organizacje zarządzające prawami autorskimi w sytuacji, gdy większość przedsiębiorców wznowiła działalność gospodarczą będzie bezzasadne.

W Polsce część artystów zdecydowała się działać pomimo trudnej sytuacji na rynku. Powstają nawet utwory muzyczne, opowiadające o bieżących wydarzeniach, związanych z epidemią COVID-19.

Protesty w Warszawie i nie tylko

Wczoraj miała miejsce w całej Polsce eskalacja protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W związku z tym, na ulicach miast równocześnie przebywały ogromne liczby protestujących.

Organizatorzy warszawskiego Strajku Kobiet twierdzą, że na marsz przybyło aż 150 000 ludzi. Tłumy przemieszczały się bez zachowania dystansu społecznego. Bardzo często manifestanci zdejmowali maski, aby móc bez utrudnień wykrzykiwać antyrządowe i antyaborcyjne hasła.

Jeszcze wczoraj Mateusz Morawiecki apelował do społeczeństwa o zachowanie rozwagi i powstrzymanie się od ryzykownych zachowań z uwagi na trwającą epidemię. Prawdopodobnie dopiero za około tydzień będziemy obserwować kolejny, gigantyczny wzrost liczb zakażeń, wynikający z udziału w manifestacjach.

Premier poinformował również, że od dzisiaj do 2 listopada zamknięte będą cmentarze.

Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi.

Jak wyjaśnił Morawiecki:

Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób.

Koronawirus w Polsce 31 października

Tymczasem w porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy 21 897 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (3138),
wielkopolskiego (2329),
śląskiego (2274),
małopolskiego (1707),
łódzkiego (1700),
lubelskiego (1559),
kujawsko-pomorskiego (1461),
podkarpackiego (1404),
dolnośląskiego (1229),
pomorskiego (1212),
świętokrzyskiego (831),
warmińsko-mazurskiego (737),
zachodniopomorskiego (735),
podlaskiego (612),
lubuskiego (498),
opolskiego (471).

Jak czytamy w komunikacie resortu zdrowia, zmarło kolejnych 280 osób z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 362 731/5 631 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter, YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować