×

Koronawirus w Polsce 23 stycznia. Wkrótce poznamy prawdę o źródle COVID-19

Koronawirus w Polsce 23 stycznia. Po serii błędów w statystykach Ministerstwa Zdrowia, liczby dotyczące pandemii znów wróciły do normalności. Dzienne przyrosty zakażeń wciąż utrzymują się na niskim poziomie.

 Geneza COVID-19

Do dziś specjaliści w dziedzinie wirusologii nie ustalili, jakie było pierwotne źródło koronawirusa. Początkowo media podawały sprzeczne wiadomości na temat przeniesienia patogenu z pancernika, nietoperza, bądź węża na człowieka. Mówiło się, że do pierwszego zakażenia mogło dojść na targu. Informacja ta budziła liczne podejrzenia, gdy nagle pod koniec marca zeszłego roku epidemia w Wuhan zaczęła wygasać. Równocześnie w pozostałych regionach świata pandemia dopiero nabierała tempa. Naukowcy zaczęli snuć domysły, że Chińczycy mogli mieć swój udział w stworzeniu groźnego wirusa.

Do podobnego wniosku doszedł sekretarz stanu USA, Mike Pompeo. W zeszłym tygodniu polityk zaapelował do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o dokładne zbadanie źródła koronawirusa. Stwierdził, że niezależna komisja powinna ustalić czy SARS-CoV-2 wydostał się z laboratorium w Wuhan. Co więcej, na amerykańskiej rządowej stronie internetowej ukazał się raport wywiadowczy, z którego jednoznacznie wynika, że koronawirus rzeczywiście mógł zostać stworzony przez człowieka.

koronawirus w Polsce 23 stycznia 3
Twitter

Chiny stworzyły wirusa?

Dzień przed wezwaniem Mike’a Pompeo do Wuhan przyjechał zespół ekspertów WHO. Pod nadzorem chińskiego rządu specjaliści będą badać okoliczności powstania pierwszego epicentrum COVID-19. Pompeo jest przekonany, że Chiny ukrywają prawdę na temat koronawirusa.

Pekin nadal ukrywa ważne informacje. Naukowcy potrzebują ich, aby chronić świat przed tym śmiertelnym wirusem oraz przed kolejnym.

W raporcie można przeczytać, że już jesienią 2019 roku wybrani pracownicy Instytutu Wirusologii w Wuhan (WIV) zachorowali na nieznaną chorobę. Objawy zakażenia były łudząco podobne do tych, obserwowanych u chorych na COVID-19. Dopiero dużo później Chiny oficjalnie poinformowały o pierwszym przypadku koronawirusa. Mike Pompeo przypuszcza, że chińska uczona Shi Zhengli mogła kłamać.

To rodzi pytania o wiarygodność chińskiej uczonej Shi Zhengli, która twierdziła, że nie stwierdzono jakichkolwiek przypadków koronawirusa wśród pracowników laboratorium i studentów wirusologii.

koronawirus w Polsce 23 stycznia 4
Twitter

Koronawirus w Polsce 23 stycznia

W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 322 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Chorzy pochodzą z województw:

– mazowieckiego (936),
– kujawsko-pomorskiego (644),
– wielkopolskiego (600),
– śląskiego (529),
– pomorskiego (513),
– zachodniopomorskiego (477),
– dolnośląskiego (414),
– lubelskiego (378),
– warmińsko-mazurskiego (361),
– łódzkiego (348),
– małopolskiego (250),
– podlaskiego (218),
– lubuskiego (166),
– podkarpackiego (159),
– opolskiego (95),
– świętokrzyskiego (90).

Z powodu #COVID19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 264 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1️⃣ 4️⃣7️⃣0️⃣ 8️⃣7️⃣9️⃣/35 253 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

koronawirus w Polsce 23 stycznia 2
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij