×

Epidemia koronawirusa sieje spustoszenie. Zbliżamy się do 9 000 zakażeń

Epidemia koronawirusa sieje spustoszenie. Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia wątpliwości, że zbliżamy się do apogeum czwartej fali COVID-19. Jak długo będziemy jeszcze mogli się cieszyć w miarę normalnym życiem?

Nieunikniony lockdown?

Stale rosnąca ilość zakażeń koronawirusem nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że lada dzień zostaną wprowadzone obostrzenia. Do tej pory polski rząd wiernie kopiował rozwiązania pandemiczne przyjmowane przez Zachód Europy. W związku z tym, można się spodziewać, że również tym razem będzie podobnie. Na razie politycy zaprzeczają, aby planowali ograniczenie swobód obywatelskich, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to zaledwie cisza przed burzą. 

Z kolei, naukowcy twierdzą, że nie spodziewali się aż tak szybkiego tempa rozwoju epidemii. Doktor Franciszek Rakowski w wywiadzie udzielonym RMF FM mówił, że to społeczeństwo odpowiada za wzrost zakażeń.

Wydaje się, że powodem tak szybkiego przyrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem jest rosnąca liczba kontaktów społecznych, zwłaszcza po powrocie studentów na uczelnie. Intensywniejsze życie towarzyskie obejmuje dużą część osób. W ubiegłym roku takiego powrotu studentów na uczelnie nie mieliśmy. To najbardziej prawdopodobny mechanizm, który spowodował zmianę trendu. Nic nie wskazuje, by zwiększyła się wykrywalność Covid-19.

Nowy wariant wirusa

Najnowszy model wskazuje na to, że w pierwszej połowie grudnia liczba dodatnich wyników testów na koronawirusa sięgnie 25 tysięcy. Dr Rakowski tłumaczy, że to zaprzeczenie wcześniejszych prognoz.

To więcej o 7-8 tysięcy stwierdzonych przypadków niż prognozowaliśmy wcześniej. Mówiliśmy wcześniej o 30 tysiącach hospitalizacji, teraz, po korekcie, mówimy o 36-37 tysiącach.

Zgodnie z nowym modelem szczyt jesiennej fali nadejdzie w połowie grudnia. Przed Bożym Narodzeniem liczba zakażeń ma zacząć spadać. Specjaliści przeczuwają jednak, że już niebawem pojawi się nowy wariant wirusa, który sporo namiesza w naszym życiu.

Dodatkowym problemem może być pojawienie się nowego wariantu, który lubi się pojawiać na wzroście fali. To może ten proces jeszcze przyspieszyć.

Epidemia koronawirusa sieje spustoszenie

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 361 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na przestrzeni ostatnich 24 godzin z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby. Ze względu na schorzenia współistniejące śmierć poniosło 89 pacjentów. W porównaniu z wczorajszym wynikiem 6 265 zakażeń jest to znaczący wzrost.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij