×

Koronawirus w Polsce 21 listopada. Odnotowaliśmy niebezpieczny wzrost zakażeń

Koronawirus w Polsce 21 listopada. Pomimo istniejących obostrzeń, dzienna ilość zakażeń nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Tymczasem ze świata napływają coraz to nowe doniesienia na temat epidemii COVID-19.

Chiny ukrywają prawdę

Od wielu miesięcy trwają dociekania na temat tego, jaka jest geneza epidemii koronawirusa. Istnieje wiele teorii, mówiących o tym, jak doszło do pierwszego zakażenia COVID-19. Coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia o tym, że koronawirus istniał już rok temu, a Chiny celowo czekały na odpowiedni moment w celu ogłoszenia pandemii. Jakiś czas temu dziennikarze śledczy „The Sunday Times” ustalili, że szczep koronawirusa trafił do Instytutu Wirusologii w Wuhan już 7 lat temu. Właśnie wtedy chińscy naukowcy rozpoczęli badania szczepu, którego budowa była zbliżona do znanej obecnie postaci koronawirusa.

Ich zainteresowanie wirusem miało pojawić się na skutek zakażeń, do których doszło wśród pracowników kopalni miedzi w południowo-zachodnich Chinach. Górnicy mieli zarazić się od szczurów i nietoperzy. Ich objawy chorobowe były łudząco podobne do tych, towarzyszących zakażeniu COVID-19. Chorzy mieli gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu i bóle mięśni. Wszyscy czterej zakażeni zmarli. Podobieństwo genetyczne obu wirusów sięgało aż 96 procent. Próbki patogenu trafiły do Instytutu Wirusologii w Wuhan. Od tamtej pory informacje na temat wirusa były objęte tajemnicą.

Brak dowodów

Zdaniem mediów, różnice genetyczne istniejące pomiędzy próbkami wirusa wynikają z trwającej przez dziesięciolecia ewolucji wirusa. Instytut Wirusologii w Wuhan nie skomentował ustaleń brytyjskich dziennikarzy. Należy jednak zaznaczyć, że już w maju tego roku dyrektor laboratorium powiedział, że w placówce nie ma ani jednej żywej próbki wirusa RaTG13, dlatego jej wyciek jest niemożliwy. Brakuje również jednoznacznych dowodów na to, że laboratorium w Wuhan było źródłem globalnej epidemii.

Koronawirus w Polsce 21 listopada

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w porannym raporcie o 24 213 nowych zakażeniach COVID-19. Dotyczą one województw:

– mazowieckiego (3086),
– wielkopolskiego (2525),
– śląskiego (2263),
– małopolskiego (2213),
– dolnośląskiego (1792),
– pomorskiego (1715),
– lubelskiego (1600),
– łódzkiego (1563),
– kujawsko-pomorskiego (1257),
– warmińsko-mazurskiego (1191),
– zachodniopomorskiego (1101),
– podlaskiego (927),
– podkarpackiego (872),
– świętokrzyskiego (760),
– opolskiego (703),
– lubuskiego (645).

Z powodu #COVID19 zmarło 115 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 459 osób.

Łącznie od początku trwania epidemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 843 475 zakażeń i 13 288 zgonów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij