×

Koronawirus w Polsce 19 października. Znowu duży spadek liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 19 października. Trwa walka o spadek zakażeń, a w wielu branżach również walka o przetrwanie. Minister Zdrowia jest przerażony obecną sytuacją.

„Kościół Zdrowego Ciała”

Gwałtowny przyrost zakażeń zmusił rząd do podjęcia radykalnych kroków. Co prawda premier Morawiecki zapowiadał, że powrót do lockdownu w takiej formie, w jakiej obowiązywał wiosną, nie wchodzi w rachubę. Ale wprowadzono wiele restrykcji, które dotkną szczególnie mniejsze firmy.

Walkę zapowiedziała branża fitness po tym, jak premier w towarzystwie ministra zdrowia zapowiedział zamknięcie basenów, siłowni i aquaparków. Jedna z siłowni w centrum Krakowa postanowiła obejść restrykcje i ogłosiła w mediach społecznościowych, że przekształca się w sklep, a klienci mogą odpłatnie testować sprzęt. Zajęcia fitness określono natomiast zgromadzeniem religijnym członków „Kościoła Zdrowego Ciała”.

Siłownię już dwukrotnie odwiedziła policja, a o sprawie zrobiło się głośno w całym kraju.

Minister zdrowia jest przerażony

O tym, że Polacy świetnie radzą sobie w obchodzeniu restrykcji, wiemy od dawna. Pomysłowość niektórych przedsiębiorców nadal potrafi jednak zaskoczyć.

Ale kreatywności właścicieli siłowni oraz innych „pomysłowych” właścicieli biznesów nie docenił minister Niedzielski, który odniósł się do sprawy na Twitterze.

Jestem przerażony brakiem odpowiedzialności osób prześcigających się w pomysłach na obejście obowiązujących obostrzeń. Nie szkodzicie tylko sobie, ale narażacie na niebezpieczeństwo innych – szczególnie osoby z grup ryzyka. To skrajny egoizm

– napisał Niedzielski.

Sprawę krakowskiej siłowni policja konsultuje z sanepidem. Zdaniem mecenasa Piotra Schramma rząd nie może w tej chwili skutecznie karać za nierespektowanie obostrzeń. Wydaje się więc, że ich przestrzeganie jest kwestią przyzwoitości i odpowiedzialności za innych. Ale właściciele biznesów są również odpowiedzialni za tych, których zatrudniają…

Koronawirus w Polsce 19 października

Wiele kwestii nadal wzbudza liczne kontrowersje, ale koronawirus nie czeka, aż każdej ze stron uda się dojść do porozumienia.

Jak podaje dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, mamy 7 482 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:
małopolskiego (1201),
mazowieckiego (849),
śląskiego (685),
łódzkiego (679),
lubelskiego (526),
pomorskiego (481),
kujawsko-pomorskiego (473),
podkarpackiego (458),
wielkopolskiego (423),
dolnośląskiego (406),
opolskiego (348),
podlaskiego (283),
zachodniopomorskiego (217),
warmińsko-mazurskiego (190),
świętokrzyskiego (170),
lubuskiego (93).

W komunikacie resortu czytamy również, że w ciągu ostatniej doby zmarło 41 pacjentów z Covid-19:

Z powodu #COVID19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 183 248/3 614(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować