×

Koronawirus w Polsce 19 listopada. Znowu duży wzrost zakażeń!

Koronawirus w Polsce 19 listopada. We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że „to, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami”. Tymczasem wczoraj padł rekord zgonów z powodu COVID-19. Jak jest dzisiaj? Resort zdrowia przekazał najnowsze dane.

Połowa Polaków nie chce się szczepić

Nie ma skutecznego leku na COVID-19. Lek z osocza nie jest remedium doskonałym, aby go podać należy się spieszyć. Tymczasem ozdrowieńców, którzy oddają osocze, przybywa zdecydowanie wolniej niż chorych na COVID-19. Stąd powtarzające się apele do osób, które szczęśliwie pokonały chorobę.

Brak skutecznego leku i świadomość powagi sytuacji sprawiały, że wielu z nas czekało na wiadomość o skutecznej szczepionce jak na jedyną nadzieję na pokonanie wroga. Okazuje się jednak, że chociaż szczepionki na koronawirusa są coraz bliżej, wśród Polaków rośnie sceptycyzm wobec nich.

Minister Niedzielski zapowiadał, że rządzący planują zaszczepienie 31 milionów Polaków, czyli całej populacji dorosłych. Tymczasem z sondażu United Surveys na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM wynika, że obecnie ponad 50 proc. Polaków nie chce się szczepić. Głównym problemem jest strach przed skutkami ubocznymi, jakie może wywołać szczepionka.

Pielęgniarki będą strajkować?

Były wielkie obietnice, a potem przyszła refleksja, czy budżet państwa je udźwignie. Kolejność jak zwykle dość niefortunna, co może sprowadzić na rządzących kolejny ogromny problem.

Pielęgniarki domagają się publikacji ustawy covidowej, zakładającej dodatek dla medyków w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Choć prezydent podpisał ją 3 listopada, to PiS zorientował się, że omyłkowo przyjęto poprawkę Senatu, która rozszerzyła dodatki dla personelu medycznego. Ta pomyłka oznaczałaby wypłatę dodatkowych niemal wszystkim lekarzom, na co rząd nie może sobie pozwolić.

Pielęgniarki mają dość. Nie wykluczają strajku generalnego.

Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłaty obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę Covid-19. Domagamy się godziwego traktowania pracowników przez kadrę kierowniczą w podmiotach leczniczych

– mówi szefowa OPZZPIP Krystyna Ptok.

Koronawirus w Polsce 19 listopada

Sytuacja w kraju nadal jest krytyczna. W dzisiejszym raporcie resort zdrowia poinformował o kolejnych 23 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (4377),
mazowieckiego (3041),
wielkopolskiego (2153),
dolnośląskiego (1808),
małopolskiego (1670),
pomorskiego (1499),
łódzkiego (1288),
zachodniopomorskiego (1185),
lubelskiego (1108),
podkarpackiego (1096),
warmińsko-mazurskiego (1025),
świętokrzyskiego (945),
kujawsko-pomorskiego (940),
opolskiego (682),
lubuskiego (641),
podlaskiego (517).

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 637 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 513 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 796 798/ 12 088 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować