×

Koronawirus w Polsce 16 listopada. Ministerstwo Zdrowia ujawnia nowe dane

Koronawirus w Polsce 16 listopada. Nowych przypadków Covid-19 wciąż przybywa, w związku z tym nie można wykluczyć ponownego wprowadzenia lockdownu. Zdaniem ministra zdrowia Niedzielskiego, mimo pozornej stabilizacji liczby zakażeń, narodowa kwarantanna może nastąpić.

Lockdown wciąż może nastąpić

Rząd już niejednokrotnie stawiał Polakom ultimatum ostrzegając, w jakich okolicznościach może zostać wprowadzony lockdown. Choć póki co udało się uniknąć narodowej kwarantanny, to niewykluczone, że sytuacja jeszcze się zmieni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski jednoznacznie stwierdził, że lockdown może nastąpić o dowolnej porze roku, nawet w Boże Narodzenie.

Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji.

W opinii Adama Niedzielskiego luzowanie obostrzeń powinno być prowadzone w bardzo ostrożny i przemyślany sposób, aby nie doprowadzić do ponownej eskalacji zakażeń.

Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo.

Koronawirus w Polsce 16 listopada

Dziś rano, chociaż nieco później niż zwykle, Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. Jak czytamy w komunikacie resortu, mamy 20 816 nowych i potwierdzonych przypadków z województw:
śląskiego (3322),
mazowieckiego (2436),
wielkopolskiego (2400),
dolnośląskiego (1784),
małopolskiego (1295),
lubelskiego (1163),
zachodniopomorskiego (1110),
łódzkiego (1083),
pomorskiego (1037),
warmińsko-mazurskiego (1040),
kujawsko-pomorskiego (896),
podkarpackiego (842),
świętokrzyskiego (787),
lubuskiego (577),
opolskiego (557),
podlaskiego (487).

W ciągu ostatniej doby zmarło 143 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 127 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 733 788/ 10 491 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować