×

Koronawirus w Polsce 15 stycznia. Niska ilość zakażeń przywróci żółtą strefę?

Koronawirus w Polsce 15 stycznia. Dobowa ilość zakażeń wciąż utrzymuje się na dość niskim poziomie. Specjaliści uważają, że zgodnie z rządowymi rozporządzeniami w kraju powinna obowiązywać żółta, a nie czerwona strefa.

Dlaczego rząd podtrzymuje obostrzenia?

Od kilku tygodni dzienne przyrosty zakażeń koronawirusem są stosunkowo niewielkie, ale mimo to rządzący nie rezygnują z obostrzeń. Specjaliści przypominają, że zgodnie z prawem strefa czerwona może obowiązywać tylko w powiatach, w których ilość zachorowań przekracza 12 osób na 10 000 mieszkańców. W sytuacji, gdy liczba zakażeń waha się między 6 a 12 na 10 000 osób, powiat powinien być klasyfikowany jako strefa żółta.

Pomimo tego, że w wielu miejscach w Polsce ilość zakażeń nie przekracza 12 na 10 000 osób, cały kraj nadal pozostaje w strefie czerwonej. Przedsiębiorcy, którzy najdotkliwiej odczuwają nałożone przez rząd ograniczenia, buntują się i zapowiadają, że lada dzień wznowią działalność. Równocześnie pojawiają się głosy, że dalsze utrzymywanie obostrzeń ma na celu pośrednie zmuszenie obywateli do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Eksperyment medyczny

Z dnia na dzień rośnie ilość osób deklarujących chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poddając się szczepieniu, wyraża zgodę na uczestnictwo w eksperymencie naukowym. Przed kilkoma dniami ukazała się opinia prawna dotycząca szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień ogłoszonego przez Radę Ministrów.

Z dokumentu możemy dowiedzieć się o zagrożeniach związanych z poddaniem się eksperymentalnemu szczepieniu produktem Pfizera.

Szczepionki przeciw COVID-19 mogą wchodzić w zakres definicji organizmu zmodyfikowanego genetycznie (GMO).

W związku z tym, na czas szczepień, Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie przepisów związanych z dopuszczeniem GMO. Dzięki temu producenci zostali zwolnieni z konieczności zaprezentowania materiałów wykazujących bezpieczeństwo szczepionek.

Zawieszenie przepisów pozwoliło zrezygnować z konieczności przedłożenia przez producentów szczepionek: oceny ryzyka uwolnienia organizmów modyfikowanych genetycznie, przedstawienia informacji dotyczących organizmów modyfikowanych genetycznie oraz informacji na temat wzajemnego oddziaływania GMO na środowisko, do którego zostało wpuszczone.

Dobrowolna zgoda

W dalszej części dokumentu opracowanego przez zespół czołowych prawników możemy się dowiedzieć, że szczepienie produktem Pfizera ma charakter eksperymentu leczniczego. Specjaliści informują, że każda osoba przyjmująca preparat musi wydać świadomą i dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie. 

Kluczowe wydaje się wyraźne zakomunikowanie uczestnikowi, że dostępne szczepionki przeciw COVID-19 pozostają na etapie badań. Uczestnik eksperymentu medycznego nie może żyć w przekonaniu, że szczepionka, którą przyjmuje jest szczepionką, nad którą prace zostały zakończone.

Koronawirus w Polsce 15 stycznia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy 7 795 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (946),
wielkopolskiego (768),
zachodniopomorskiego (749),
pomorskiego (740),
kujawsko-pomorskiego (712),
śląskiego (601),
łódzkiego (495),
dolnośląskiego (477),
warmińsko-mazurskiego (420),
lubelskiego (355),
małopolskiego (321),
podlaskiego (277),
podkarpackiego (232),
lubuskiego (218),
opolskiego (214),
świętokrzyskiego (127).

143 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci kolejnych 386 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 422 320 / 32 844 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować