×

Koronawirus w Polsce 10 stycznia 2021 r. Dobowy przyrost zakażeń stabilizuje się

Koronawirus w Polsce 10 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące dziennego przyrostu liczby zakażeń. Tymczasem na jaw wyszły zaskakujące informacje na temat zagorzałego propagatora szczepień, profesora Simona.

Współpraca z Pfizerem

Profesor Krzysztof Simon to jeden z najbardziej rozpoznawalnych, polskich med-celebrytów. Lekarz od początku trwania epidemii COVID-19 w Polsce bardzo często odwiedza media i dzieli się swoimi opiniami. Początkowo darzony zaufaniem społeczeństwa, w miarę rozwoju sytuacji zaczął być krytykowany za zmienność swoich poglądów.

Przypomnijmy, że w połowie 2020 roku prof. Simon twierdził, że rząd powinien wprowadzać bardziej surowe ograniczenia swobód. Później zmienił zdanie i twierdził, że podczas protestów wcale nie dochodzi do zakażeń koronawirusem. Znaczna część społeczeństwa przestała ufać lekarzowi, gdy ten stwierdził, że warto rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. 

Kiedy ponad połowa Polaków deklaruje, że się nie zaszczepi, musimy pomyśleć o wprowadzeniu obowiązku szczepienia

– mówił profesor.

Teraz światło dzienne ujrzały dane, które pozwalają wątpić w czystość intencji Krzysztofa Simona. Na stronie Wiley Online Library nazwisko medyka zostało opublikowane na liście osób otrzymujących finansowe wsparcie od poszczególnych koncernów farmaceutycznych.

Finansowe wsparcie za polecenie?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Wiley Online Library, prof. Krzysztof Simon w listopadzie 2019 roku otrzymał środki na sfinansowanie badań m.in. od koncernu Pfizer. Med-celebryta mógł liczyć na doradztwo ze strony firm: AbbVie, Gilead, Merck, Alfa-Wassermann, Novartis, Lilly i Bayer. Wsparcie finansowe oferowali mu: AbbVie, Allergan, Bayer, EISAI, Gilead, Intercept oraz Pfizer.

Ta informacja rzuca nowe światło na zaangażowanie medyka w promowanie szczepionki Pfizera w Polsce. Pozwala przypuszczać, że współpraca profesora Simona z Pfizerem wciąż trwa i dlatego lekarzowi zależy na sprzedaży jak największej liczby dawek eksperymentalnej szczepionki.

Koronawirus w Polsce 10 stycznia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 410 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1305),
wielkopolskiego (1106),
pomorskiego (1010),
zachodniopomorskiego (936),
kujawsko-pomorskiego (923),
śląskiego (676),
łódzkiego (573),
warmińsko-mazurskiego (515),
dolnośląskiego (459),
lubelskiego (381),
lubuskiego (261),
małopolskiego (260),
podlaskiego (239),
podkarpackiego (214),
opolskiego (181),
świętokrzyskiego (151).

220 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ponadto, jak czytamy w komunikacie MZ, w ciągu ostatniej doby zmarło 177 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 136 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 385 522/31 189 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować