×

Koronawirus w Polsce 1 sierpnia. Liczba zakażeń rośnie, Szumowski chce zmian

Koronawirus w Polsce 1 sierpnia. W ostatnich dniach obserwujemy duży wzrost zachorowalności w kraju spowodowany nowymi rodzajami ognisk. Dlatego Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zmian, m.in. obowiązku rejestracji wesel.

Obowiązek rejestracji wesel

Czwartek (30 lipca) i piątek (31 lipca) były dniami, w których padł rekord dziennych wykrytych zarażeń koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 600, a w piątek wyniosła 657! Takiej liczby w raportach resortu nie było nawet wtedy, gdy w Polsce obowiązywały największe restrykcje. Z tego powodu w piątek zebrał się rządowy sztab kryzysowy.

Obecnie największymi źródłami nowych zakażeń są sklepy i wesela. Dlatego przedstawiciele rządu nie wykluczają powrotu restrykcji w tych regionach kraju, gdzie wybuchają ogniska. Pytany przez dziennikarza RMF FM o kary dla właścicieli sklepów albo organizatorów wesel, gdzie dochodzi do zakażeń koronawirusem, Łukasz Szumowski odpowiedział, że:

Nie samo karanie tam, gdzie dojdzie do zakażenia. Czasami nie jest winny organizator, jeżeli działał zgodnie z planem, jeżeli było nie więcej niż 150 osób, to trudno karać kogoś za takie działanie. Zastanawiamy się, czy wprowadzić w tych obszarach kraju, gdzie jest więcej zakażeń, restrykcji polegających na tym, że na weselach mogłoby być mniej osób, czy nie wprowadzić pewnej rejestracji wesel, aby łatwiej móc je skontrolować. To na pewno poprawiłoby sytuację epidemiczną.

Zdaniem Szumowskiego, w jednym powiecie na weselu mogłoby się bawić 150 osób, a w sąsiednim już dużo mniej:

W końcu powiat to dosyć duże terytorium. Czasami powiaty, które są na liście tych, w których zakażeń jest więcej, sąsiadują ze sobą. Tam po prostu jest więcej tego wirusa, mamy więcej niż 10 przypadków na 10 tysięcy mieszkańców. To jest już wskaźnik dosyć obiektywny.

Koronawirus w Polsce 1 sierpnia

Rząd na razie nie zdecydował się wprowadzić nowych obostrzeń w reakcji na ostatni wzrost dobowych zarażeń COVID-19. Czy kolejne komunikaty Ministerstwa Zdrowia zmuszą ich do zmiany stanowiska w tej sprawie?

Dzisiaj resort przekazał, że w ciągu ostatniej doby wykryto aż 658 nowych przypadków koronawirusa. Dane dotyczą województw:

śląskiego (214),
małopolskiego (157),
mazowieckiego (60),
łódzkiego (42),
wielkopolskiego (39),
podkarpackiego (26),
lubelskiego (18),
pomorskiego (17),
warmińsko-mazurskiego (17),
dolnośląskiego (15),
zachodniopomorskiego (15),
kujawsko-pomorskiego (11),
lubuskiego (9), opolskiego (7),
świętokrzyskiego (7),
podlaskiego (4).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 5 osób.

Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 94-M Krapkowice, 82-M Gliwice, 55-M Chorzów, 71-K, 86-K Racibórz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 46 346/1 721 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: www.rmf24.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować