×

Koronawirus w Polsce 1 lutego. Gigantyczny spadek liczby zakażeń w ciągu doby

Koronawirus w Polsce 1 lutego. Mija tydzień, odkąd w kraju rozpoczęły się szczepienia populacyjne. Chętnych na szczepienie przybywa, ale dostępnych szczepionek ubywa. Tymczasem wirus nadal nie daje za wygraną, chociaż tradycyjnie „bierze wolne” na weekend. Resort zdrowia przedstawił już najnowszy raport.

Zaległe szczepionki wreszcie dotarły do Polski

Chętnych więcej niż szczepionek – to problem, z którym się borykamy i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy się borykać, tak jak pozostałe europejskie kraje.

Jak informuje Polsat News, wczoraj ok. 4 rano do Polski dotarła opóźniona dostawa szczepionek Moderny, która miała być w kraju już od wtorku. Prawdopodobnie chodzi o 42 tys. dawek szczepionki. Opóźniony transport jest jednocześnie ostatnim, który miał dotrzeć do Polski w takim wymiarze, jak wcześniej zaplanowano.

W piątek szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że firma zmniejsza dostawę szczepionki do Polski o 25 proc. W lutym zamiast 400 tys. szczepionek do Polski trafi 300 tysięcy. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej…

Wcześniej zmniejszenie dostaw szczepionek zapowiedział już Pfizer. Te decyzje wymuszają zmiany w harmonogramach szczepień. Przypomnijmy: do piątku zaszczepiono blisko 1 milion 100 tys. osób. Warto też dodać, że zutylizowano niemal 2,5 tys. dawek szczepionek, które mogłyby trafić do medyków lub seniorów. Część z nich wyrzucono ze względu na bezmyślne kradzieże preparatu z przychodni.

Wkrótce do Polski powinny trafiać pierwsze zakontraktowane szczepionki od AstraZeneca. Nie wiadomo jednak, czy i w tym przypadku nie będzie redukcji dostaw preparatu. Ponadto są wątpliwości co do tego, czy jest on skuteczny dla osób powyżej 65. roku życia.

A jak dzisiaj wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce?

Koronawirus w Polsce 1 lutego

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w mediach społecznościowych komunikat, z którego wynika, że mamy 2 503 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirus z województw:
mazowieckiego (440),
pomorskiego (243),
kujawsko-pomorskiego (219),
dolnośląskiego (202),
małopolskiego (182),
zachodniopomorskiego (182),
wielkopolskiego (150),
śląskiego (131),
podkarpackiego (116),
łódzkiego (113),
lubuskiego (91),
podlaskiego (82),
warmińsko-mazurskiego (82),
lubelskiego (69),
świętokrzyskiego (63),
opolskiego (44).

94 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci kolejnych 42 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 515 889/37 222 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij