×

Problem ze szczepionkami Moderny w Polsce. „Dzisiejsza dostawa nie przyszła”

Moderna odwołała dostawę szczepionki do Polski. Już w tej chwili wiadomo, że specyfik przeciwko koronawirusowi nie dotrze do kraju w pierwotnie ustalonym terminie. Michał Dworczyk wyjaśnił szczegóły sprawy.

Opóźnienia dostaw

Niemal równocześnie trzy duże koncerny farmaceutyczne poinformowały, że nie zdołają dostarczyć w terminie ustalonej wcześniej ilości dawek szczepionki. AstraZeneca, Pfizer i Moderna podały do wiadomości publicznej, że dostawy będą opóźnione. Wielu analityków zwraca uwagę na to, że działanie firm farmaceutycznych może mieć na celu wynegocjowanie wyższych cen przyszłych dostaw specyfiku.

Zawirowania na rynku szczepionkowym nie ominą także Polski. Już teraz wiadomo, że szczepionka firmy Moderna nie trafi do naszego kraju na czas. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk powiedział, że przewidziana na dziś dostawa nie dojdzie do skutku.

Wtorkowa dostawa została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend.

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień stwierdził przy tym, że odwołanie dostawy szczepionki Moderna do Polski jest informacją z ostatniej chwili.

Będziemy przekazywać dalsze informacje, jak tylko precyzyjne informacje spłyną od producenta.

Michał Dworczyk ma nadzieję, że dostawy kolejnych dawek nie będą opóźnione. Niemniej jednak, na chwilę obecną nie da się przewidzieć jak rozwinie się sytuacja.

Moderna odwołała dostawę szczepionki do Polski

Z zapewnień Michała Dworczyka wynika, że wszystkie szczepienia przewidziane na ten tydzień odbędą się zgodnie z planem. Szczepionki wyjechały już z magazynów. Przewiduje się, że do godz. 12:00 trafią do poszczególnych punktów szczepień. Szef KPRM zapowiedział, że harmonogram szczepień nie ulegnie zmianie.

Jak będzie potem? Dzisiaj jeszcze na pewno, jak tylko otrzymamy precyzyjne informacje, przekażemy taki komunikat. Po tych informacjach od Moderny, kiedy ustalimy szczegóły tego, z czym musimy się właściwie liczyć, poza tym, że jutro nie dotrze ten transport, będziemy – jeśli będzie taka konieczność – modyfikowali harmonogram.

Przypomnijmy, że od wczoraj ruszyły w kraju masowe szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności eksperymentalną szczepionkę przyjmują seniorzy w wieku 80+. Następni w kolejce będą młodsi seniorzy powyżej 70. roku życia. W Polsce wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia jest około 4,6 mln. Z tego ponad 1,75 mln to osoby powyżej 80-ciu lat. Kilka dni temu przed przychodniami w całej Polsce dochodziło do dantejskich scen, gdy młodsi seniorzy usiłowali za wszelką cenę zarezerwować dla siebie terminy szczepień.

Zgodnie z planami rządu do końca I kwartału w tzw. narodowym programie szczepień, weźmie udział 3 mln 100 tys. osób.

moderna odwołała dostawę szczepionki do Polski 4

Twitter

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij