×

Koronawirus w Polsce 1 grudnia. Znowu odnotowano wzrost liczby zakażeń

Koronawirus w Polsce 1 grudnia. W ostatnich dniach następuje zauważalne zmniejszenie ilości zakażeń COVID-19, ale też mniejsze testowanie. Wkrótce jednak sytuacja może się odwrócić, ponieważ rządzący planują przeprowadzenie masowych testów w przychodniach POZ.

Powszechne testy na COVID-19

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że już niebawem pacjenci będą mieli możliwość wykonywania testów antygenowych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoczęły się już nawet działania logistyczne zmierzające do przygotowania tych miejsc do przeprowadzania masowych testów. Póki co, nie wiadomo jaką ilość badań zamierza wykonać Ministerstwo Zdrowia, ale ze wstępnych ustaleń wynika, że testy nie będą wykonywane na życzenie. O skierowaniu na nie będzie decydował lekarz rodzinny.

Choć od początku epidemii mówi się o tym, że w Polsce wykonywana jest zdecydowanie zbyt mała ilość testów, to i tak pomysł masowych badań, nie wszystkim przypadł do gustu. Swój sprzeciw wyraziło m.in. Porozumienie Zielonogórskie. Prezes organizacji Jacek Krajewski uważa, że wykonywanie testów w POZ przyczyni się do tworzenia nowych ognisk zakażeń. 

Konieczne jest wydzielone miejsce, śluzy, filtry, nie wspominając o dodatkowym personelu. Tylko nieliczne, duże przychodnie będą w stanie to zorganizować. W zdecydowanej większości podmiotów POZ jest to niewykonalne.

Ograniczenie świadczeń

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego przypomina, że rozpoczęcie nowych działań w POZ wiąże się z ograniczeniem świadczeń, do których dostęp już teraz jest utrudniony.

Krajewski uważa, że wymazy powinny być pobierane w już istniejących punktach pobrań. Pomoże to uniknąć ryzyka transmisji wirusa pomiędzy pacjentami.

Lekarze POZ powinni edukować pacjentów, zachęcać ich do wykonywania testów i uświadamiać, jak jest to ważne dla powstrzymania epidemii.

Przypomnijmy, że nieco ponad tydzień temu pojawiły się plany wykonania badań przesiewowych w aż trzech województwach.

Koronawirus w Polsce 1 grudnia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 105 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:
kujawsko-pomorskiego (1214),
śląskiego (1084),
wielkopolskiego (796),
mazowieckiego (765),
dolnośląskiego (717),
łódzkiego (615),
lubelskiego (547),
warmińsko-mazurskiego (534),
małopolskiego (486),
zachodniopomorskiego (461),
pomorskiego (443),
opolskiego (361),
podkarpackiego (346),
świętokrzyskiego (264),
podlaskiego (216),
lubuskiego (187).

69 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 449 pacjentów z Covid-19:

Z powodu COVID19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 999 924/17 599 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować