×

Ile zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa? Zaskakujący raport MZ z 27 grudnia

Czwarta fala pandemii mocno daje się nam we znaki, a specjaliści już przestrzegają, że czwarta fala może płynnie zmienić się w piątą, nie dając nam żadnego wytchnienia. Jednak dzisiejszy raport daje pewne nadzieje… a może to tylko efekt świąt i cisza przed burzą? Ile zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa odnotowano 27 grudnia?

Ile zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa?

Koronawirus nie ma świąt. Ale święta zdecydowanie mogą wpływać na raporty, dotyczące liczby zakażeń i zgonów. Dlatego dzisiejszy raport z resortu zdrowia, choć przynosi chwilę wytchnienia, z pewnością jest dopiero wstępem do tego, co będzie się działo w najbliższych dniach.

27 grudnia MZ poinformowało o 5 029 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Nowe zakażenia pochodzą ze wszystkich województw: mazowieckiego (776), śląskiego (671), małopolskiego (585), wielkopolskiego (492), pomorskiego (490), dolnośląskiego (338), łódzkiego (294), zachodniopomorskiego (215), opolskiego (203), kujawsko-pomorskiego (189), podkarpackiego (166), warmińsko-mazurskiego (135), lubuskiego (121), świętokrzyskiego (112), lubelskiego (108), podlaskiego (63). 71 zakażeń to dane bez wskazania adresu.

Na COVID-19 minionej doby zmarło 38 chorych, 28 z nich miało choroby współistniejące. To tragedia dla 38 osób i ich rodzin, ale po tym, co przedstawiały ostatnie raporty (kilkaset, a nie kilkadziesiąt zgonów na dobę), mimo wszystko ten jest sporą ulgą.

Lekarze nadal z niepokojem przyglądają się temu, co dzieje się na szpitalnych oddziałach. W szpitalach przebywa obecnie 21 109 osób z COVID-19, w tym 2069 pacjentów podłączonych do respiratorów.

„Ludzie muszą się szczepić”

W dość zaskakujący sposób na temat obostrzeń wypowiedział się prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie, którego udzielił redaktorowi naczelnemu Interii Piotrowi Witwickiemu i dziennikarzowi Polsatu Marcinowi Fijołkowi. Najpierw szef partii rządzącej w mocnych słowach przypomniał o konieczności szczepień.

Ludzie muszą się szczepić, to sprawa podstawowa. Trzeba się zastanowić, biorąc pod uwagę realia i niechęć znacznej części społeczeństwa, co możemy tutaj zrobić

– mówił Jarosław Kaczyński. Następnie stwierdził, że nie ma sensu wprowadzać kolejnych restrykcji, bo właściwie i tak nie da się wyegzekwować.

Nie ma sensu podejmować decyzji nie do wyegzekwowania. Były maseczki: i co policja zrobiła w tej sprawie? Ja polecenia kontroli i egzekwowania przestrzegania nakazu wydawałem, sprawa stawała na każdym posiedzeniu komitetu bezpieczeństwa. Wierzę też, że minister czy komendant to zalecali, ale proszę pamiętać, że to działa, jeśli działają wszystkie organy. Gdy policjanci wiedzą, że w sądzie ich interwencja się obroni

– podkreślił.

Jarosław Kaczyński przyznał też, że osobiście jest zwolennikiem „pójścia na całość” i wprowadzenia obowiązku szczepień. Ale i w tym przypadku miał wątpliwości co do tego, czy obowiązek szczepień udałoby się egzekwować. O tym wywiadzie zrobiło się głośno, w sieci zawrzało. Wielu internautom nie spodobała się wypowiedź prezesa PiS.

Niestety jakiś czas temu minister Niedzielski zapowiedział też 5. falę koronawirusa. Według jego słów ona ma nadejść równolegle z końcem 4. fali wariantu Delta i być wywołaną wariantem Omikron. Ponadto, mówił także o konieczności podania 4., a nawet i 5. dawki szczepionki.

Fotografie:

Może Cię zainteresować