×

Obostrzenia na Sylwestra 2021/22. Jakie zasady będą obowiązywać 31 grudnia?

Dziś na konferencji prasowej Minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska poinformowali nas o nowych obostrzeniach przygotowany na okres świąteczny. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać już 15 grudnia. Wprowadzone zostanie między innymi zdalne nauczanie i obowiązkowe szczepienia dla wskazanych grup zawodowych.

Od 15 grudnia zostaną zamknięte dyskoteki. Co z Sylwestrem?

Okazuje się, że nowe obostrzenia nakazują zamknięcie dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Na szczęście obostrzenie to będzie wyłączone na czas Sylwestra. 31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 będziemy mogli pójść na tańczoną imprezę w gronie znajomych. Wprowadzone zostaną jednak ograniczenia liczebności klientów w lokalach zamkniętych. Będzie mogło w nich maksymalnie przebywać 100 osób. Jak poinformował Waldemar Kraska, do tego limitu nie będą liczone osoby zaszczepione.

Rządzący nie podli jeszcze limitów osób na domówkach i imprezach na otwartym powietrzu. Wiele osób z ulgą dostrzega, że prawdopodobnie w tym roku nie zostanie wprowadzona godzina policyjna.

Niebezpieczna mutacja koronawirusa

Politycy obawiają się widma piątej fali koronawirusa, która mogłaby przyjść po świątecznych spotkaniach. Zagrożenie wzrasta z powodu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron.

– Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron – deklarował polityk

Eksperci mówią, że nowy wariant może wyprzeć szalejący obecnie wariant Delta. Osoby zakażone nie wykazują jednak dwóch standardowych objawów zarażenia. Chorzy nie tracą ani węchu, ani smaku. Zakażeni nie zgłaszali również typowych dla COVID-19 trudności w oddychaniu.

Może Cię zainteresować