×

Koronawirus a 1 listopada: czy cmentarze będą zamknięte? Jest odpowiedź Kraski

Koronawirus a 1 listopada – czy obostrzenia dosięgną również cmentarze? W Polsat News odpowiedzi na nurtujące wielu z nas pytanie udzielił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przy okazji zaapelował do Polaków.

Koronawirus: najnowsze dane z resortu zdrowia

W poniedziałkowym raporcie resort zdrowia poinformował o 4 394 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich, bo aż 690, ponownie odnotowano w Małopolsce. Z powodu COVID-19 lub współistnienia COVID-19 z innymi chorobami, zmarło kolejnych 35 osób.

Okazuje się, że wbrew zapewnieniom rządzących, do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w dużej mierze przyczynia się powrót dzieci do nauki stacjonarnej. Epidemiolodzy wskazują, że kolejnym istotnym wydarzeniem, które może przyczynić się do gwałtownego wysypu zakażeń, będzie właśnie Wszystkich Świętych.

Grzesiowski i Isakowicz-Zaleski o Wszystkich Świętych

Doktor Grzesiowski – wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń uważa, że 1 listopada cmentarze powinny zostać zamknięte dla odwiedzających.

Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce

— zaznacza lekarz.

Również ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Super Expressem radzi, aby nie odwiedzać zmarłych 1 i 2 listopada, tylko w jednym z tych dni, albo zrobić to po uroczystościach lub jeszcze w październiku. Duchowny przypomina, że modlitwa i pamięć są ważniejsze, niż postawienie znicza na cmentarzu.

W tak wyjątkowej sytuacji, w jakiej dziś się znajdujemy, tłumy na cmentarzach mogłyby spowodować kolejny lawinowy wzrost zakażeń, a co za tym idzie zgonów na COVID-19

— przekonuje Isakowicz-Zaleski.

Koronawirus a 1 listopada

W podobnym tonie wypowiedział się Waldemar Kraska w Polsacie News. Wiceminister zaapelował, żeby Polacy nie odwiedzali tłumnie cmentarzy 1 listopada, a wizyty rozłożyli w czasie, by mieć przy tym kontakt z jak najmniejszą liczbą osób.

Myślę, że Polacy są na tyle mądrym narodem, że usłuchają tych wskazań, żeby nie odwiedzać gremialnie cmentarzy

— powiedział.

Jednocześnie Kraska stwierdził, że raczej nie dojdzie do zamknięcia cmentarzy w to ważne dla Polaków święto. Wiceszef resortu zdrowia podkreślił przy tym:

Na pewno będziemy analizować sytuację.

Przypomnijmy: obecnie na cmentarzach w całej Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczki. Osoby, które nie będą go postrzegać, również 1 listopada mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować